Nové případy byly zjištěny ve zdravotní zóně Butembo, potvrdil to novinářům ministr zdravotnictví provincie Severní Kivu Eugene Nzanzu Salita. Úřady oficiálně deklarovaly opětovný výskyt viru na tomto území.
Jak se virus Ebola šíří
Mnoho virů se může skrývat v těle a šířit se z člověka na člověka, aniž by způsobovalo příznaky u lidí, které infikuje. „Ebola taková není. Ebola je infekční onemocnění, ale není příliš nakažlivé. Zdravý rozum a pozorování nám říkají, že šíření viru kašlem nebo kýcháním je vzácné, pokud k němu vůbec dojde,“ říká Světová zdravotnická organizace.
Příznaky se obvykle objevují osm až deset dní po infekci. Vy výjimečných případech i až po 21 dnech. „Jak lidé virem Ebola onemocní, stávají se infekčními,“ říkají odborníci. Virus se také může šířit tělesnými tekutinami poté, co pacient zemře.
K přenosu viru může docházet i potřesením ruky, proto místní úřady vydaly opatření, které omezují místní obyvatele v těsném kontaktu, ke kterému patří právě podání si ruky nebo objetí.
„Všichni máme drobné praskliny na kůži. Část viru může být přenesena právě tímto způsobem,“ komentuje situaci Dr. Marty Cetron, ředitel divize globální migrace a karantény CDC pro zpravodajskou stanici CNN.
Místní zdravotníci nebo rodina a přátelé, pečující o pacienty s Ebolou jsou podle CDC často vystaveni nejvyššímu riziku onemocnění, protože s největší pravděpodobností přijdou do styku s tělními tekutinami nemocných pacientů. Lidé s Ebolou trpí extrémním zvracením, průjmem a vysokými horečkami, které způsobují pocení.
V pozdějších fázích mohou začít krvácet z očí, úst nebo jiných otvorů.
Možnost rozšíření do okolních států a světa
CDC uznává, že je možné, aby osoba infikována Ebolou v západní Africe nastoupila do letadla a přiletěla do jiné země. Šance na šíření viru během cesty jsou ale nízké.
„Je vysoce nepravděpodobné, že by někdo, kdo trpí příznaky Eboly, zvládl cestovat,“ uvádí Mezinárodní sdružení leteckých dopravců. Přesto nyní cestujícím doporučují se vyhnout oblastem, kde se vyskytují současná ohniska nákazy.