Zdravotnické úřady v Konžské demokratické republice (KDR) v pátek vyhlásily nové ohnisko eboly. V sobotním prohlášení uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO), že byl potvrzen případ ve městě Mbandaka v severozápadní provincii Equateur. Píše o tom CNN, Reuters a další servery.
Jedná se o třetí ohnisko v této provincii od roku 2018 a čtrnácté ohnisko eboly pro zemi od roku 1976, uvedla WHO.
„Čas není na naší straně,“ uvedl Dr. Matshidiso Moeti, regionální ředitel WHO pro Afriku. „Nemoc měla dvoutýdenní náskok a my nyní doháníme, co se dá. Pozitivní zprávou je, že zdravotnické orgány v Demokratické republice Kongo mají s rychlým zvládáním epidemií eboly více zkušeností než kdokoli jiný na světě,“ dodal.
Podle WHO byl zatím potvrzen pouze jeden případ. Jednalo se o 31letého muže, který začal pociťovat příznaky 5. dubna. Vyhledal ošetření v místním zdravotnickém zařízení poté, co byl více než týden nemocný doma. Muž byl 21. dubna přijat do centra pro léčbu eboly na jednotku intenzivní péče, ale ještě téhož dne zemřel, píše CNN. Podle agentury Reuters nyní zdravotníci trasují zhruba 74 jeho kontaktů.
Zdravotničtí pracovníci rozpoznali příznaky eboly a okamžitě předali vzorky k testování, uvedla WHO. „Snahy o zastavení současné epidemie již probíhají,“ uvedla organizace a v nadcházejících dnech bude zahájeno očkování. „Mnoho lidí v Mbandace je již proti ebole očkováno, což by mělo pomoci snížit dopady nemoci,“ uvedl Moeti. „Všichni, kteří byli očkováni během epidemie v roce 2020, budou přeočkováni.“
Bezpečný pohřeb
Zesnulý pacient měl „bezpečný a důstojný pohřeb, který zahrnuje úpravu tradičních pohřebních obřadů tak, aby se minimalizovalo riziko nákazy účastníků pohřbu nakažlivými tekutinami,“ uvedla WHO. Každý, kdo přišel do kontaktu s pacientem, je identifikován a bude monitorován. Zdravotnické zařízení, kde byl pacient ošetřen, bylo dekontaminováno, dodala organizace.
Předchozí epidemie v provincii Equateur byly zaznamenány v roce 2020, kdy bylo hlášeno 130 případů, a v roce 2018, kdy bylo zaznamenáno 54 případů, uvedla WHO.
„Ebola je závažné, často smrtelné onemocnění postihující lidi a další primáty,“ dodala WHO. Míra úmrtnosti se v minulých epidemiích pohybovala od 25 do 90 procent. Účinná léčba je však dnes k dispozici. „Pokud ji pacienti dostanou včas, jejich šance na přežití se výrazně zvýší“, uvedla organizace.
Přes dva tisíce obětí
Rovníkové pralesy KDR jsou ohniskem krize eboly ve středoafrické zemi, kde v letech 2018 až 2020 nemoc zabila více než 2 000 lidí.
Od roku 1976, kdy byl virus poprvé objeven poblíž řeky Ebola v severní oblasti KDR, v této zemi vypuklo více epidemií eboly než v kterékoli jiné zemi. Jednotlivé případy nemoci se v Kongu objevily už loni.
Ebola neboli krvácivá horečka se projevuje vysokými teplotami, únavou a schváceností. Později se objeví vnější a vnitřní krvácení, na které může pacient zemřít. Není ale tak nakažlivá jako jiná virová onemocnění.