V Jižní Koreji se dnes uskutečnilo první veřejné jednání ústavního soudu o návrhu parlamentu odvolat prezidenta Jun Sok-jola z funkce. Soud označil posouzení této otázky za svou prioritu, přislíbil, že bude postupovat rychle, a další slyšení stanovil na 3. ledna 2025, informovala agentura Reuters. Opozicí kontrolovaný parlament mezitím schválil zákon o odvolání úřadujícího prezidenta, dosavadního premiéra Han Duk-soa. Informovala o tom agentura AP. Tento krok ještě více prohloubil krizi, která v zemi vypukla poté, co Jun Sok-jol začátkem měsíce vyhlásil stanné právo.
Pro návrh zákona o odvolání úřadující hlavy státu se ve 300členném parlamentu vyslovilo 192 poslanců. Zástupci vládní strany hlasování bojkotovali. Agentura Reuters popsala bouřlivé scény, když poslanci prezidentovy Strany lidové moci obklopili místo šéfa parlamentu a skandovali, že hlasování bylo neplatné a že se parlament dopustil tyranie. Po odvolání Han Duk-soa má podle zákona převzít prezidentské pravomoci ministr financí Čche Sang-mok.
South Korea's Constitutional Court is set to hold first hearing of trial on validity of President Yoon Suk-yeol's impeachment. Frank Smith has more from Seoul pic.twitter.com/XGQPbjI8mG
— TRT World Now (@TRTWorldNow) December 27, 2024
Snahu o odvolání prezidenta iniciovaly opoziční strany poté, co Jun Sok-jol 3. prosince šokoval Jihokorejce i svět, když v zemi s 52 miliony obyvatel vyhlásil stanné právo. Prezident přitom obvinil opoziční Demokratickou stranu, která ovládá parlament, ze sympatií vůči Severní Koreji a z paralyzování vlády svou protistátní činností. Žádné konkrétní důkazy ale nepředložil. V zemi se proti vyhlášení stanného práva konaly mohutné demonstrace a vláda mimořádný režim nakonec po několika hodinách odvolala.
Parlament 14. prosince kvůli stannému právu zbavil prezidenta pravomocí, ale k dokončení procesu takzvaného impeachmentu, tedy odvolání, je nutný verdikt ústavního soudu potvrzující rozhodnutí zákonodárců. Jun už dříve obhajoval své rozhodnutí o stanném právu jako nezbytný akt pro správu věcí veřejných a slíbil, že bude „bojovat až do konce“ tváří v tvář snahám opozice odvolat ho.
Jun Sok-jol, který má do vydání stanoviska ústavního soudu pozastavené pravomoci, je rovněž vyšetřován protikorupčním úřadem; už dvakrát se ale nedostavil k výslechu ohledně vyhlášení stanného práva.
Jihokorejská policie dnes provedla razii na státním pozemku, který slouží k soukromým prezidentským účelům, a pokusila se zajistit záznamy z bezpečnostních kamer, informovala jihokorejská tisková agentura Jonhap.