Starší italský pár a jejich syn, kteří byli v květnu 2022 uneseni džihádisty v Mali, byli propuštěni, uvedla italská vláda. Informoval o tom server BBC či agentura Reuters.
Propuštěni měli být podle agentury Reuters v pondělí večer. Italská vláda dále dodala, že všichni tři jsou v dobrém zdravotním stavu a mají se vrátit do Říma.
Rodina patří mezi svědky Jehovovy, kteří údajně plánovali založit kostel, když byli uneseni ze svého domu u města Koutiala na jihu země. Spolu s nimi byl unesen i jejich místní zaměstnanec, státní příslušník Toga. Jeho osud není znám.
The three were in good health, and due to return to Rome, Italy's government said.https://t.co/CV5gbpjOGG
— TheStarKenya (@TheStarKenya) February 27, 2024
Propuštění manželů Rocca Langoneho a Marie Donaty Caivano spolu s jejich synem Giovannim Langone zajistila italská zpravodajská služba AISE a ministerstvo zahraničí díky kontaktům s představiteli komunity a malijskými zpravodajskými službami. Uvedla to podle serveru BBC italská vláda.
V prohlášení nebyly uvedeny žádné další podrobnosti o okolnostech jejich propuštění.
Únosci byli napojeni na al-Káidu
Rodina žila v oblasti, která byla silně infiltrována džihádisty. Podle dostupných informací únosy provedla frakce napojená na odnož al-Káidy. Ta je známa jako Skupina na podporu islámu a muslimů (JNIM), uvádí se dále v prohlášení.
„Navzdory dlouhému věznění se členové rodiny Langoneových těší dobrému zdraví,“ uvedla vláda a dodala, že se mají do Říma vrátit ještě v úterý.
Manželům bylo v době únosu 70 let a jejich synovi 50 let, uvedl mluvčí církve Svědkové Jehovovi v roce 2022.
Únosy pro výkupné
Mali se snaží zvládnout deset let trvající boj s islamistickými povstalci, který destabilizoval region. Militanti využívají zemi jako základnu pro útoky v celé západoafrické oblasti Sahelu a v pobřežních sousedních zemích.
Džihádisté také často unášejí cizí státní příslušníky kvůli výkupnému nebo aby požadovali propuštění svých spolubojovníků.
V roce 2021 převzala moc v zemi armáda. Ta obvinila vládu, že pro potlačení povstání neudělala dost. Armáda se domohla toho, aby zemi opustili francouzští vojáci a mírové síly OSN.
Místo nich si na pomoc v boji proti džihádistům pozvala ruskou skupinu Wagner. Stále však nic nenasvědčuje tomu, že by povstání mělo skončit a situace v zemi se zlepšit, nebo alespoň ustálit.