Od roku 1977 bylo ve Spojených státech odsouzeno k trestu smrti téměř 1 600 vězňů, ale poprava naplánovaná na úterý v Missouri bude první popravou otevřeně transgender ženy. Informuje o tom AP News, CBS News a další servery.
Devětačtyřicetiletá Amber McLaughlin má zemřít za to, že před téměř 20 lety, ještě jako muž, pronásledovala svou bývalou přítelkyni a ubodala ji k smrti. McLaughlin se neplánuje odvolat, píše AP News. Její osud tak závisí na republikánském guvernérovi Mikeu Parsonovi, který zvažuje žádost o milost.
Unless Missouri Gov. Mike Parson grants clemency, Amber McLaughlin, will become the first openly transgender woman to be executed in the U.S. She is scheduled to die by injection Tuesday for killing a former girlfriend in 2003. https://t.co/IGTSExDCDV
— NEWSMAX (@NEWSMAX) January 2, 2023
Podle databáze Informačního centra proti trestu smrti bylo od obnovení trestu smrti v polovině 70. let minulého století popraveno 1558 lidí. Kromě 17 z nich byli všichni muži a podle centra není znám žádný předchozí případ, kdy by byl popraven vězeň s otevřenou transgender orientací.
V žádosti o milost se uvádělo traumatické dětství odsouzené a její psychické problémy, které porota při soudním procesu nebrala v potaz. Pěstoun jí jako batoleti potíral obličej výkaly a její adoptivní otec na ni použil paralyzér, uvádí se v žádosti. Ta zmiňuje i těžké deprese, jež vyústily v několik pokusů o sebevraždu, a to jak v dětství, tak v dospělosti.
Petice rovněž obsahovala zprávy uvádějící diagnózu genderové dysforie. Tedy stav způsobující úzkost a další příznaky v důsledku nesouladu mezi pohlavní identitou a pohlavím, které bylo člověku přiděleno při narození. Sexuální identita Amber však „není hlavním předmětem“ žádosti o milost, uvedl její právní zástupce Larry Komp.
Stalking a ubodání
V roce 2003, dlouho před tranzicí, měla McLaughlin vztah s Beverly Guenther. Poté, co spolu přestali chodit, se McLaughlin podle soudních záznamů objevovala v kanceláři na předměstí St. Louis, kde Guenther pracovala. Někdy se schovávala uvnitř budovy. Guenther získala zákaz přiblížení a policisté ji občas po práci doprovázeli k autu.
To jí však nepomohlo. V noci 20. listopadu 2003, když se Guenther nevrátila domů, její sousedé zavolali policii. Policisté se vydali do budovy úřadu, kde u jejího auta našli zlomenou rukojeť nože a krvavou stopu. O den později McLaughlin zavedla policii na místo poblíž řeky Mississippi v St Louis, kde bylo tělo pohozeno.
McLaughlin byla v roce 2006 odsouzena za vraždu prvního stupně. Soudce vynesl rozsudek smrti poté, co se porota při rozhodování o výši trestu nedohodla. Komp uvedl, že Missouri a Indiana jsou jediné státy, které umožňují, aby k trestu smrti odsoudil někoho soudce, a nikoli porota.
Soud v roce 2016 nařídil nové projednání rozsudku, ale senát federálního odvolacího soudu v roce 2021 trest smrti obnovil.
McLaughlin začala proces tranzice asi před třemi lety, připomněla Jessica Hicklin. Třiačtyřicetiletá Hicklin zažalovala missourské oddělení nápravných zařízení a napadla politiku, která zakazovala hormonální terapii vězňům, kteří ji nepodstupovali před uvězněním. V roce 2018 soudní spor vyhrála a stala se mentorkou dalších transgenderových vězňů, včetně McLaughlin.
Velmi plachá osoba
Hicklin, která strávila 26 let ve vězení za zabití spojené s drogami, než byla před rokem propuštěna, popsala McLaughlinovou jako bolestně plachou osobu, která „vystoupila ze své ulity poté, co se rozhodla pro tranzici“.
Úřad pro statistiku justice odhaduje, že v národních věznicích a věznicích je 3 200 transgender vězňů.
Pravděpodobně nejznámější je případ Chelsey Manning, bývalé analytičky armádní zpravodajské služby. Ta si odseděla sedm let ve federálním vězení za vyzrazení vládních dokumentů serveru Wikileaks, dokud prezident Barack Obama v roce 2017 trest nezmírnil. Armáda v roce 2015 souhlasila s tím, že Manning zaplatí hormonální léčbu. McLaughlin hormonální léčbu nepodstoupila, uvedl Komp.
Jak píše CBS News, jedinou ženou popravenou v Missouri byla Bonnie B. Heady. Ta byla odsouzena k smrti 18. prosince 1953 za únos a zabití šestiletého chlapce. Headyová byla popravena v plynové komoře po boku druhého únosce a vraha Carla Austina Halla.