Příliš vysoké teploty snižují produktivitu během pracovních směn a ohrožují lidské zdraví. Mnohé evropské státy proto přijímají pracovní trendy jižních zemí. Doporučují se polední siesty jako ve Španělsku, kratší směny a spíše ranní a noční produktivita, napsal server Euronews.
Červenec byl plný teplotních rekordů. V jižních zemích překonávaly teploty 40 stupňů, přičemž meteorologové a další odborníci jej označují za nejžhavější červenec v historii. Vysoké teploty jsou extrémní zátěží pro lidský organismus, hlavně v kombinaci s vlhkem.
Zabíjet nebo významně ohrožovat lidské zdraví mohou podle zprávy Mezinárodní organizace práce (ILO) teploty nad 39 stupňů. Loni v létě zemřelo v Evropě následky horka podle serveru Euronews odhadem 61 tisíc lidí.
Via Euronews: Siestas and late nights: How heatwaves could revolutionise the way we workhttps://t.co/PpCTbNwqsE
— 🏡 greenBuilt Intl Bldg Co (@gbibuildingco) July 30, 2023
Během teplotních extrémů se vystavují rizikům lidé během výkonu svého zaměstnání, zejména pak osoby pracující venku. Například dělníci na stavbách musejí trávit pod spalujícím sluncem dlouhé hodiny.
Lidé však často pracují celý den i ve vnitřních prostorech bez klimatizací. Vysoké teploty ovlivňují podobu práce v Evropě, přestože nejsou žádná nařízení pro firmy zahrnuta v zákonech. Úřady už ale doporučují, jak se během teplotních extrémů chovat.
Jak horko mění svět
Úřady v Německu například doporučují zaměstnancům dávat si polední přestávku, něco jako siestu ve Španělsku, s cílem vyhnout se těm nejhorším vedrům. „Měli bychom zaujmout přístup k práci běžný v jižních zemích,“ řekl Johannes Nießen, ředitel asociace BVÖGD.
V této souvislosti zmínil opatření jako brzké vstávání a nástup do práce a ranní produktivitu s polední siestou coby pracovní koncept během letních měsíců. Země po celém světě, které jsou nejvíce ohroženy horkem, se už musely klimatu přizpůsobit.
V některých oblastech Indie docházejí děti do škol v pět ráno a vracejí se v devět večer, aby se vyhnuly nejvyšším teplotám. Právě zvýšená aktivita během večera a noci je jednou z cest, jak se vyhnout během výkonu práce horku.
Julie Davies, profesorka na UCL Global Business School for Health v Londýně, zmínila důležitost národních zákonů chránících zaměstnance před horkem a vzdělání manažerů o dopadech horka na lidské zdraví a jejich odpovědnosti za personál v této souvislosti.