Kvůli poruše národní energetické sítě zasáhl v pondělí ráno Pákistán výpadek proudu. Zůstalo bez něj téměř 220 milionů lidí. Podle tamního ministra energetiky netřeba situaci považovat za „zásadní krizi“. Jedná se ale o největší přerušení dodávek proudu od roku 2021. Narušení sítě měla způsobit ztráta frekvence, opravená by měla být do 12 hodin. Informoval o tom server BBC a CNN.
Napříč Pákistánem nefungují metra, semafory, ani světla. Bez proudu se v pondělí ráno ocitla téměř celá země, tedy asi 220 milionů lidí. Někteří už jsou ale na podobné případy zvyklí, a tak místo veřejné elektřiny využívají záložní generátory. Podle pákistánského ministra energetiky Khurrum Dastagira by měl být proud brzy obnoven, jelikož se nejedná o „žádnou zásadní krizi“. Informoval o tom server BBC.
Zkrat v síti nejspíše způsobila změna frekvence poté, co se ráno nastartovaly centrální energetické systémy. Podle ministra energetiky jsou totiž na noc kvůli „ekonomickým důvodům“ vypnuté. Opravu slíbil Pákistáncům do 12 hodin. Proud ztratila veškeré velká města včetně toho největšího, Karachi. Podle serveru CNN Business se proto jedná o nejhorší výpadek od roku 2021. Zároveň je to už druhý podobný zkrat v uplynulých čtyřech měsících.
Pakistan power cut: Major cities without electricity after grid breakdown https://t.co/FgyLeapcC6
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 23, 2023
Stát se navíc potýká s nebývalé nízkými rezervami zahraničních měn. V prosinci měly hodnotu asi 11,7 miliardy dolarů. Podle tamní centrální banky se tedy jedná asi o polovinu úrovně, které dosahovaly na začátku loňského roku. Pákistán přitom většinu své energie generuje za pomocí importů fosilních paliv. Čelit zároveň musí celosvětové ekonomické krizi vyvolané nejen trvajícími dopady pandemie, ale také válkou na Ukrajině.
Pákistánce zachránily generátory, v některých zdravotnických centrech ale chybí
Kvůli snaze ušetřit proto pákistánský premiér Shenbaz Sharif vyzval všechny federální ministerstva, aby snížily spotřebu energie o 30 procent. Jeho vláda rovněž tržištím nařídila, aby zavírala nejpozději o půl deváté večer. Restaurace pak mohou zůstat otevřené do deseti. Podle informací novinářů Al Jazeera byla ovšem výzva premiéra hromadně ignorována. Některé části země mají také dodávky proudu trvale snížené. Důvodem je snaha zabránit selhání celé energetické sítě.
Záložní generátory pak zdaleka nejsou přístupné všem. Například ředitel zdravotního oddělení provincie Balochistan na severu Pákistánu Imran Zarkoon popsal, jak jim schází. „Kvůli jejich nedostupnosti jsou ovlivněné služby zdravotnických center na okraji města Quetta,“ vysvětlil. Generátory malých podniků nebo domácností navíc nejsou tak silné jako například ty v nemocnicích. Pákistáncům tak vydrží pouhých pár dní.