V Peru vyhlásily úřady zdravotní stav nouze poté, co byla závažná nemoc způsobující paralýzu od začátku roku diagnostikována u 231 lidí. Imunitní systém pacientů s touto chorobou se proti nim „vzbouří“ a napadá jejich periferní nervy, což vede k řadě příznaků. Čtyři pacienti zemřeli, nemoc však obvykle smrtelná není. Země cestovní omezení nezavedla, píší deníky Metro a Mirror.
V Peru se objevila choroba zvaná Guillainův–Barrého syndrom (GBS). Od začátku roku nakazila v jihoamerické zemi 231 lidí, z čehož polovina případů byla hlášena v pětitýdenním rozmezí od začátku června do poloviny července.
S nemocí zemřeli čtyři pacienti, napsal list Mirror. GBS je závažný stav, který se většinou projevuje progresivní formou paralýzy začínající u chodidel a nohou a postupující po celém těle. Jedná se o autoimunitní onemocnění.
A rare disease has erupted in Peru – The Guillain-Barré syndrome (GBS).
— EpochTV (@EpochTV) July 24, 2023
GBS is a known side effect of some vaccines, including the COVID-19 shots. @OnTheFrontline has more: https://t.co/Y1KQsMn1nV pic.twitter.com/GlLCqBZmR1
Imunitní systém začne podle deníku Mirror napadat periferní nervy pacienta, což má za následek svalovou slabost, ztrátu citlivosti v končetinách a problémy s polykáním nebo dýcháním. V posledním případě končí pacient na jednotce intenzivní péče.
Symptomy se obvykle projevují několik týdnů a po jejich odeznění se většina pacientů zotavuje bez závažných dlouhodobých neurologických komplikací. Odborníci našli bakterii způsobující nemoc v kontaminovaných potravinách a vodě.
Žádné omezení pro turisty
Ani peruánská vláda, ani Světová zdravotnická organizace (WHO) nezavedla kvůli vypuknutí GBS žádné cestovní omezení. Epidemie však nejspíše peruánský cestovní ruch negativně ovlivní, píše Metro. Zemi navštíví ročně více než tři miliony návštěvníků.
WHO v prohlášení varovala, že pacienti nakažení GBS by měli být hospitalizováni pro účely sledování jejich stavu. Tato nemocniční péče zahrnuje monitorování dýchání, srdečního tepu a krevního tlaku.
„V případech narušení schopnosti člověka dýchat mu je obvykle nasazen ventilátor. Všichni pacienti s GBS by měli být sledováni kvůli komplikacím, které mohou zahrnovat abnormální srdeční tep, infekce, krevní sraženiny a vysoký nebo nízký krevní tlak,“ uvedla WHO.
Na nemoc neexistuje žádný lék, ale většinou se vzhledem k její povaze aplikuje imunoterapie. Po vyléčení nemoci může u pacientů přetrvat svalová slabost. Na řadu tedy přichází rehabilitace.
GBS se nepřenáší z člověka na člověka. Odborníci ale varují, že je nutné dodržovat správnou hygienu. Peru rovněž bojuje s epidemií horečky Dengue přenášenou komáry, známou jako „horečka lámající kosti“ kvůli bolesti, kterou může způsobit.