Fotopast v jihovýchodním Polsku zachytila neobvyklý úkaz. Dva černí vlci, pravděpodobně sourozenci, byli loni spatřeni při přechodu potoka. Ochránci přírody nyní zkoumají jejich genetický původ a věří, že jim pomohou lépe porozumět této vzácné variantě vlčí srsti.
Podle serveru Novinky.cz umístila nadace SAVE Wildlife Conservation Fund fotopast původně kvůli sledování bobrů. Když Joanna Toczydłowska zjistila, že zachytila vlky, rozhodla se kameru ponechat na místě déle. „Jde o něco nového a neobvyklého,“ řekla agentuře AP. Na záznamech se kromě dvou černých vlků objevil i jeden šedý.
🐺😲 Black wolves – a rare sight in Europe! Now in a Polish forest. Help us test their DNA – https://t.co/1WZmA8j29O
— SAVE Wolves in Poland (@SaveWildlifePL) February 9, 2025
🐺😲 Czarne wilki – rzadkość w Europie! Pojawiły się w polskim lesie. Pomóż nam zbadać ich DNA: https://t.co/8W3aHOu7hK pic.twitter.com/yHpovucoiz
Jak informuje CBS News, černá barva srsti u vlků je důsledkem genetické mutace, která pravděpodobně pochází z dávného křížení s domestikovanými psy. Zatímco v Severní Americe je běžná – v Yellowstonském národním parku má černou srst přibližně polovina vlčí populace – v Evropě se vyskytuje jen vzácně.
Toczydłowska uvedla, že zachycení jedinci váží kolem 30 kilogramů, což odpovídá velikosti německého ovčáka. Podle ní jsou pravděpodobně sourozenci, přibližně rok staří, a minimálně jeden z nich je samec. Ochránci nyní sbírají jejich trus, aby z analýzy DNA získali další informace o jejich původu.
Polsko v posledních desetiletích zažívá návrat vlčí populace. V 50. letech minulého století byli vlci v zemi téměř vyhubeni. Nyní se jejich počet odhaduje na 2500 až 3000 jedinců a jejich populace stále roste.
Nadace SAVE Wildlife Conservation Fund chce výsledky genetického výzkumu využít k osvětě veřejnosti. Podle odborníků je totiž soužití lidí a vlků stále novým fenoménem, a proto se snaží šířit informace o bezpečném soužití s těmito šelmami.