Pondělí 3. července bylo podle údajů amerického Národního centra pro předpovědi životního prostředí nejteplejším dnem, jaký kdy byl globálně zaznamenán. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Průměrná globální teplota dosáhla 17,01 stupně Celsia, čímž překonala rekord ze srpna 2016, kdy celý svět sužovaly vlny vedra. Tehdy byla naměřeno 16,92 stupňů Celsia. Pondělní maximum je nejteplejší od začátku satelitního sledování v roce 1979. Odborníci se také domnívají, že je nejvyšší od konce 19. století, kdy začaly rozsáhlé přístrojové záznamy, uvádí zpravodajský server BBC.
Tuesday was the world’s hottest day ever recorded with a global temperature of 17.18°C (62.9°F) – CCI pic.twitter.com/XQPr4ENzxs
— BNO News (@BNONews) July 5, 2023
Od začátku letošního roku se výzkumníci obávají rostoucích teplot na souši i na moři. Rekordní jarní vedra ve Španělsku a mnoha zemích v Asii vystřídala vedra na místech, kde je běžně nevidíte, jako je Severní moře.
Jih USA v posledních týdnech trpí intenzivním horkem. V Číně pokračuje dlouhá vlna veder s teplotami nad 35 °C. Severní Afrika zaznamenala teploty kolem 50 °C.
A dokonce i Antarktida, kde momentálně probíhá zima, zaznamenala anomálně vysoké teploty, upozorňuje agentura Reuters. Ukrajinská výzkumná základna Vernadsky na Argentinských ostrovech bílého kontinentu nedávno překonala svůj červencový teplotní rekord s 8,7 °C.
Vědci se domnívají, že rekordy budou padat dále
„Toto není milník, který bychom měli slavit,“ řekla klimatická vědkyně Friederike Otto z Granthamského institutu pro změnu klimatu a životní prostředí na britské Imperial College London. „Je to rozsudek smrti pro lidi a ekosystémy.“
Vědci uvedli, že na vině jsou klimatické změny v kombinaci s jevem El Niño. Jižní oscilace El Niño nebo ENSO, jak se správně nazývá, má tři různé fáze: horkou, studenou nebo neutrální. Je to nejsilnější výkyv v klimatickém systému kdekoli na Zemi.
„Bohužel slibuje, že bude pouze prvním ze série nových rekordů, které byly letos zaznamenány. Zvyšující se emise oxidu uhličitého a skleníkových plynů spolu s rostoucím jevem El Niño El posouvají teploty na nová maxima,“ uvedl výzkumník Zeke Hausfather z Berkeley Earth.
„Průměrná globální povrchová teplota vzduchu, která poprvé od doby, kdy máme k dispozici spolehlivé záznamy, dosáhla 17 °C, je významným symbolickým milníkem v našem oteplujícím se světě,“ řekl klimatický výzkumník Leon Simons.
„Nyní, když začíná teplejší fáze El Niño, můžeme během příštího 1,5 roku očekávat mnohem více denních, měsíčních a ročních rekordů.“