První polovina vlády brazilského exprezidenta Jaira Bolsonara byla pro Amazonii natolik destruktivní, že ji vědci přirovnali k rekordnímu suchu a vlnám veder v roce 2016, kdy se projevoval klimatický jev El Niño, pokud jde o emise oxidu uhličitého. V prvních dvou letech jeho úřadování vzrostly dvojnásobně, píše The Guardian.
V roce 2019 vypustil brazilský Amazonský prales do atmosféry 440 milionů tun oxidu uhličitého. Následující rok už to bylo 520 milionů tun a v letech 2010 až 2018 to bylo v ročním průměru 240 milionů tun.
V letech 2019 a 2020 se zvýšila i plocha zničeného pralesa v porovnáním s průměrem z let 2010 až 2018. Tyto výsledky publikoval časopis Nature. Překvapivé ale tolik nejsou. Bývalý prezident Jair Bolsonaro viděl při pohledu na Amazonii zisk.
Amazon’s emissions ‘doubled’ under first half of Bolsonaro presidency https://t.co/cNeNjpdE0p
— Guardian news (@guardiannews) August 23, 2023
Tento pravicový politik byl známý tím, že nevěřil v klimatické změny a Amazonii chtěl více využít hospodářsky, připomněli vědci. Podle jedné z autorek práce Luciany Gatti zavřel Bolsonaro před děním v Amazonii oči.
„Bolsonaro byl brazilský El Niño,“ cituje deník The Guardian Gatti. Žádné jiné důvody pro tak velké emise neexistují. Úřady za vlády Bolsonara přestaly udělovat pokuty či zabavovat pozemsky, na nichž se uskutečnily trestné činy vůči životnímu prostředí.
Když se karty obrací
V deštném pralese se tak začalo dařit ilegálním těžařům dřeva i zlata, a to na úkor místních domorodců. Tyto zločinecké skupiny sem zavlekly nemoci a obchod se sexem a drogami. Ilegální činnost se šířila Amazonií jako rakovina.
Po dvou letech vlády Bolsonara klesl počet zaznamenaných přestupků a trestných činů proti přírodě v Amazonii i množství udělených pokut. Nyní však v Brazílii vládne prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který je pravým opakem svého předchůdce.
Lula slíbil, že Amazonský prales zachrání a ilegální těžaře vyžene. A tak se stalo. Mezi lednem a červencem klesla zničená plocha pralesa v meziročním srovnání o 42,5 procenta. Cílem Brazílie je nyní zastavit odlesňování do roku 2030.
Na boji proti odlesňování se shodly na červencovém summitu všechny státy, na kterých se prales nachází. Panují všeobecné obavy, že dosáhne „bodu zlomu“, kdy vypustí více oxidu uhličitého než absorbuje.