Evropští lídři jsou po prvních sto dnech vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa silně znepokojeni. Pro televizi CNBC se k tomu vyjádřila vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaja Kallas. Definuje je podle ní hlavně nejistota v geopolitickém a obchodním prostředí. Trumpova nepředvídatelná kampaň převrátila část světového řádu naruby, napsala agentura Reuters.
Kallas prohlásila, že Evropa nebyla na tak radikální a chaotickou politiku Trumpa připravená. „Je to něco úplně jiného, než co jsme od americké administrativy viděli dosud,“ řekla bývalá estonská premiérka.
'It's unlike anything we have seen before:' European Union left reeling after Trump's first 100 days https://t.co/DBJLnyaV6D
— CNBC (@CNBC) April 29, 2025
Období od návratu Trumpa do úřadu označila za „velmi intenzivní“ s odkazem na těžko předvídatelné chování šéfa Bílého domu. „Museli jsme fungovat tak, abychom se pokusili s novou administrativou vyrovnat,“ konstatovala Kallas.
Evropská unie čelí nejistotě na dvou frontách – ve válce na Ukrajině a v obchodních vztazích s USA. Trump nejprve uvalil na evropské země reciproční cla ve výši 20 procent a 25procentní cla na automobilový průmysl a dovoz hliníku a oceli. Ta reciproční následně odložil o 90 dní a začala jednání o nových obchodních dohodách. S EU jedná na jedné univerzální dohodě pro celý blok, zatímco platí nižší sazba 10 procent.
Evropští představitelé nedávno uvedli, že hmatatelný výsledek rozhovorů s Trumpovou administrativou zatím neexistuje. Nejistota tak stále trvá.
Jako na začátku pandemie
I kdyby se nakonec povedlo dohody dosáhnout, EU bude ovlivněna některými důsledky probíhajících obchodních sporů mezi USA a dalšími partnery, jako je Čína. Podle představitelů Evropské centrální banky (ECB) to negativně ovlivní evropský hospodářský růst. Co se inflace týče, ta je zatím velkou neznámou.
„S takovou nejistotou jsme se nesetkali léta,“ přiznal guvernér rakouské centrální banky Robert Holzmann. „Pokud nejistota neustoupí, budeme muset řadu našich rozhodnutí pozastavit, a proto zatím nevíme, jakým směrem by se měnová politika měla nejlépe ubírat,“ dodal s odkazem na výhled úrokových sazeb. „V krátkodobém horizontu je naprosto jasné, že nejistota, která je vytvářená nepředvídatelností celních opatření americké vlády, působí jako silný negativní faktor pro růst,“ upozornil.
Klaas Knot, prezident nizozemské centrální banky (De Nederlandsche Bank, DNB) přirovnal současnou situaci k prvním dnům pandemie.
„Trump je teď mnohem radikálnější než před osmi lety,“ myslí si Elliott Abrams, konzervativec, který vykonával za prvního funkčního období současného amerického prezidenta roli zvláštního vyslance USA pro Írán a Venezuelu. „Překvapilo mě to,“ přiznal.
„Jsme svědky obrovského narušení světových záležitostí. Nikdo si v tuto chvíli není jistý, co si má myslet o tom, co se děje nebo co bude následovat,“ uvedl Dennis Ross, bývalý vyjednavač pro Blízký východ bývalé republikánské i demokratické administrativy.