V ruské Orenburské oblasti, která se potýká s povodněmi, zůstává k dnešnímu ránu zaplaveno 10.168 obytných domů, evakuováno bylo 6127 lidí, včetně 1478 dětí, napsala dnes agentura Interfax s odvoláním na oblastní úřady. Záplavy mají podle předpovědi hydrometeorologického ústavu kulminovat ve středu. Aktuálně je nejhorší situace v Orsku, druhém největším městě oblasti, ale povodeň má silný dopad i na oblastní metropoli Orenburg. V Ťumenské oblasti na západní Sibiři úřady kvůli hrozbě povodní vyhlásily nouzový stav, v sousední Kurganské oblasti se v rozvodněné řece utopil člověk. Všechny tři regiony spadají do Uralského federálního okruhu.
Řeka Ural, která pramení v pohoří Ural a vlévá se do Kaspického moře, v pátek v důsledku oblevy během několika hodin stoupla o několik metrů a protrhla hráz v Orsku, který leží asi 1800 kilometrů na východ od Moskvy. Orsk se nachází asi 100 kilometrů jihovýchodně od jižního cípu pohoří Ural. Stejnojmenná řeka dělí aglomeraci na Nové město, nacházející se v Evropě, a Staré město, které je už v Asii. Právě asijskou část zaplavila voda. Asi 15 kilometrů jižně od města je hraniční přechod s Kazachstánem.
Massive floods due to brust a dam in Orsk of Orenburg Oblast, Russia 🇷🇺 (08.04.2024)
— Disaster News (@Top_Disaster) April 8, 2024
Flood in the Orenburg region were called the most powerful in the last 100 years. Water flooded more than 10 thousand houses and 18.4 thousand plots
TELEGRAM JOIN 👉 https://t.co/yY0dMMK1fg pic.twitter.com/Usc6vqylG5
Během uplynulých 24 hodin voda ustoupila z 311 zaplavených domů v oblasti, ale očekává se, že povodeň bude kulminovat až ve středu a voda z rozvodněných řek nejspíše zaplaví další čtvrti půlmilionového Orenburgu a další obce a osady. V oblastní metropoli se v záplavové oblasti nachází 1973 domů, zatím odsud evakuovali 786 lidí. Od rána hladina řeky Ural v Orenburgu stoupla o 21 centimetrů na 893 centimetrů a předpokládá se, že přesáhne i „nebezpečnou hranici“ 930 centimetrů, uvedla místní radnice. „V příštích dnech se situace bude jen zhoršovat,“ varovala. Podle starosty Sergeje Salmina hrozí i zaplavení vodárny, což by připravilo třetinu obyvatel města o pitnou vodu.
V Novotroicku západně od Orsku začala evakuace obyvatel jedné ulice poté, co se voda v jezeře Sazaňje, naplňovaném při povodních, přelila přes ochrannou hráz, uvedl podle médií gubernátor Orenburské oblasti Denis Pasler. Úřady podle něj mají situaci pod kontrolou.
V Orsku se protrhla hráz na dalším místě, odkud rychle evakuují místní obyvatele z jejich domků, které i přes varování dříve odmítali opustit a raději se sami pokoušeli zpevnit hráz, uvedl na svém webu list Kommersant. Osada Lesotorgovyj bylo jedno z mála míst u Starého města v Orsku na asijském břehu Uralu, které ještě nebylo zaplaveno. Do města byla na pomoc vyslána stovka vojáků, dodal deník.
„Normalizace situace na řece Ural od Iriklinské vodní nádrže po ves Ilek se očekává nejdříve 25. dubna,“ předpověděl gubernátorův úřad. Hladina řeky Ural ve zmíněné vsi Ilek dosáhla nebezpečné výše 890 centimetrů, dodal Interfax s odvoláním na regionální správu ministerstva pro mimořádné situace. Na místě záchranáři zesilují ochrannou hráz.
V celé Orenburské oblasti platí kvůli záplavám od 4. dubna nouzový stav. V neděli se vládní komise rozhodla dodat nouzovému stavu v oblasti federální úroveň. Způsobená škoda na infrastruktuře se podle listu Kommersant odhaduje na 21 miliard rublů (asi 5,3 miliardy Kč).
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes novinářům podle agentury TASS řekl, že prezident Vladimir Putin je o situaci v Orenburské oblasti informován, vypravit se tam zatím nechystá. O víkendu na místo vyslal ministra pro mimořádné situace.
„Situace na Uralu a v Povolží je dost těžká, taková úroveň povodní ještě nebyla v historii zaznamenána,“ prohlásil náměstek ministra pro mimořádné situace Viktor Jacucenko při setkání s poslanci podle agentury TASS.
„Přijali jsme rozhodnutí zavést na území Ťumenské oblasti nouzový stav,“ uvedl gubernátor Alexandr Moor podle agentury TASS a vysvětlil, že tento režim se zavádí v předstihu vzhledem ke stoupající hladině vod v důsledku tání sněhu a ledu a nepříznivé hydrometeorologické předpovědi. V Kurganské oblasti utonul muž, který se v opilosti pokoušel přejít po mostu přes řeku Sujer, přestože kvůli povodni byl most uzavřen a vstup na něj byl zakázán, napsala agentura TASS s odvoláním na místní úřady. V celé Kurganské oblasti kvůli záplavám platí režim zvýšené pohotovosti, na dvou místech byl vyhlášen nouzový stav. Riziko záplav podle gubernátora Vadima Šumkova stouplo, protože v Kazachstánu z vodních nádrží vypouštějí dvacetinásobek obvyklého množství vody.