V čínském největším městě Šanghaj údajně odebírají lékaři pozitivní děti od rodin a umisťují je v karanténních centrech. Rodiče netuší, co se s dětmi děje. Informuje o tom Reuters.
Esther Zhao si myslela, že dělá správnou věc, když 26. března přivezla svou dvaapůlletou dceru do šanghajské nemocnice s horečkou.
O tři dny později Zhao musela doslova prosit zdravotnické úřady, aby jí holčičku neodvedly neznámo kam. Dívenka byla covid pozitivní a lékaři rozhodli, že ji musí odvézt do karanténního centra pro děti. I když se je matka snažila přesvědčit, že na to je její dcera ještě příliš malá.
Lékaři pak Zhao pohrozili, že její dceru nechají v nemocnici, zatímco ji pošlou do centra, pokud nebude souhlasit s převozem holčičky. Tu pak převezli do šanghajského klinického centra veřejného zdraví v městské části Ťin-šan.
Od té doby dostala Zhao pouze jednu krátkou zprávu, že je dítě v pořádku, zaslanou prostřednictvím skupinového chatu s lékaři. A to navzdory opakovaným prosbám o informace od Zhao a jejího manžela. Ten je v samostatném karanténním místě poté, co byl rovněž pozitivně testován.
„Nebyly k dispozici vůbec žádné fotografie… Jsem tak znepokojená, vůbec netuším, v jaké situaci se moje dcera nachází,“ řekla v sobotu přes slzy Zhao. Stále trčí v nemocnici, kam se dostala minulý týden. „Doktor říkal, že šanghajská pravidla jsou taková, že děti se musí posílat na určená místa. Dospělí jdou do karanténních center a děti nesmíte doprovázet,“ řekla.
Unikly traumatizující fotografie
Zhao zpanikařila ještě více poté, co se v Číně rozšířily snímky plačících dětí v šanghajském zdravotnickém zařízení. Podle anonymního plakátu se jednalo o děti, které měly pozitivní test na covid a byly odděleny od svých rodičů v Ťin-šanu.
Fotografie a videa zveřejněná na čínských sociálních sítích Weibo a Douyin ukazovala naříkající děti držené po třech u jedné postýlky. Na jednom videu se sténající batole plazí z místnosti se čtyřmi dětskými postýlkami přitisknutými ke zdi. Na videích je sice vidět několik dospělých, ale ti jsou v přesile oproti počtu dětí. Agentura Reuters nemohla záběry okamžitě ověřit, ale zdroj obeznámený se zařízením potvrdil, že byly pořízeny v zařízení v Ťin-šanu.
Šanghajské klinické centrum veřejného zdraví však uvedlo, že fotografie a videa kolující po internetu nejsou z „kojeneckého karanténního zařízení Ťin-šan“. Má se jednat o záběry pořízené v době, kdy nemocnice stěhovala své dětské oddělení do jiné budovy, aby zvládla rostoucí počet dětských pacientů s COVID.
Důvodem bylo „zlepšení nemocničního prostředí“, uvedla nemocnice v sobotu na svém oficiálním účtu na WeChat. Dodala, že zorganizovala více pediatrických pracovníků a posílí komunikaci s rodiči dětí.
„Dětští pacienti přijatí do naší nemocnice… mají zaručenou lékařskou péči a je postaráno o jejich každodenní potřeby,“ uvedla.
S rodiči se komunikovalo online
Později v sobotu zveřejnil šanghajský účet WeChat, který rozptyluje fámy a za kterým stojí čínský úřad pro dohled nad kyberprostorem, čtyři fotografie. Ty mají ukazovat současnou situaci dětí v centru Ťin-šanu.
Na jedné z fotografií byly zachyceny malé děti sedící a stojící kolem postelí, které byly úhledně uspořádány ve dvou řadách. Nebyli na nich ale žádní dospělí. Další fotografie ukazuje osobu v ochranném obleku ošetřuje dítě ležící v postýlce. Na dalších dvou fotografiích je vidět pouze jedna dospělá osoba, rovněž v ochranném obleku.
Šanghajská vláda odkázala agenturu Reuters na prohlášení nemocnice a odmítla se k tomu blíže vyjádřit.
Šanghajský zdravotnický úředník minulý týden uvedl, že nemocnice, které léčily děti s covidem, udržovaly online komunikaci s jejich rodiči.
Do soboty byl původní příspěvek z Weibo smazán, ale tisíce lidí pokračovaly v komentářích a přeposílání snímků. „To je strašné,“ uvedl jeden z nich. „Jak mohla vláda přijít s takovým plánem?“, uvedl další.
Oddělili i tříměsíční děti
Podle příspěvků ve skupině karanténní nemocnice na WeChatu, které sdílela agentura Reuters, jsou v některých případech od kojících matek oddělovány děti ve věku pouhých tří měsíců. V jedné místnosti popsané v příspěvku je osm dětí bez dospělého.
V jiném případě bylo do karanténního centra posláno více než 20 dětí z jedné šanghajské mateřské školy ve věku 5 až 6 let bez rodičů, uvedl zdroj obeznámený se situací.
Podle CNN se podobné praktiky dějí i v Hongkongu, který také bojuje se zatím nejsilnější covidovou vlnou.
Od vypuknutí poslední epidemie v Šanghaji zhruba před měsícem úřady uzavřely 26 milionů obyvatel ve dvoustupňovém lockdownu, který začal v pondělí.
Ačkoli je počet případů v Šanghaji podle světových standardů malý, čínské úřady slíbily, že se budou držet „dynamického odbavování“. Jeho cílem je testovat, sledovat a centrálně umístit do karantény všechny pozitivní případy.
Zahraniční konzuláty USA, Francie a Itálie varovaly své občany v Šanghaji, že by mohlo dojít k rozdělení rodin.
Šanghaj v sobotu nahlásila za 1. duben 6 051 lokálně přenesených asymptomatických případů covidu a 260 symptomatických případů, oproti 4 144 asymptomatickým a 358 symptomatickým případům v předchozí den.