Největší čínské město Šanghaj dnes ohlásilo rekordních téměř 25.000 nových případů nákazy koronavirem. Obyvatelé Šanghaje, která je od 5. dubna v přísné uzávěře, si stěžují na nedostatek potravin a základních zásob. Podle agentury Reuters se šíří obavy, že ve stejné situaci by brzy mohla být i další města.
V ulicích uzavřeného finančního centra s 26 miliony obyvatel zůstávají zábrany v rámci čínské politiky nulové tolerance vůči koronaviru za cenu extrémně přísných opatření. Vzhledem k současným nařízením mohou vycházet pouze zdravotníci, dobrovolníci, doručovatelé nebo osoby se zvláštním povolením.
Počet potvrzených případů covidu-19 v Šanghaji je ve srovnání s některými světovými městy malý, ale město se potýká s nejhorší epidemickou situací od začátku roku 2019. Tehdy se virus poprvé objevil v dalším čínském městě Wu-chanu.
Úřady v Šanghaji uplatňují přísnou strategii testování, trasování a karantény pozitivních případů. Omezení omezují dodávky potravin a dalších nezbytných věcí. Mnoho supermarketů je zavřených a tisíce kurýrů nemohou pracovat. Problémem je také přístup k lékařské péči. Na videích, které se šíří na sociálních sítích, jsou vidět potyčky mezi bezpečnostními pracovníky a obyvateli města, kteří na ně křičí, že potřebují jídlo.
Zástupci firem, které se specializují na nákupy přes internet a doručování potravin, se pokoušejí místní ubezpečit, že situace se brzy zlepší. Obyvatelé Šanghaje mezitím na internetu vytvářejí návody, kde radí lidem z jiných koutů Číny, jak si udělat zásoby pro případ uzávěry.
Obyvatelé několika dalších měst se obávají, že u nich bude rovněž vyhlášena uzávěra, což je patrné i z příspěvků na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou twitteru.
Úřady v Pekingu v sobotu uzavřely vysoce rizikovou oblast poté, co bylo v posledních dvou týdnech potvrzeno osm případů covidu-19. Oznámilo to čínské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.