V sobotu se pokusily úřady v Šanghaji izolovat nakupující v prodejně Ikea. Jeden z nich totiž byl v kontaktu s pozitivně testovaným na nemoc covid-19. Davu se však podařilo uprchnout. Incident zachytila videa sdílená na sociálních sítích. Úřady v Šanghaji izolují lidi na neobvyklých místech jako jsou restaurace, tělocvičny a kanceláře. Informovala o tom stanice BBC News a CNN.
V sobotu došlo v obchodě švédské společnosti Ikea v okrese Sü-chuej v Šanghaji k pokusu izolovat zákazníky kvůli tomu, že se jeden z nich ocitl v přímém kontaktu s osobou pozitivní na covid-19.
Nařízení o uzavření prodejny Ikea vyvolalo paniku. Zákazníci se vrhli k východu. Střetli se s hlídači a zabránili jim v zavření dveří, přičemž se jim podařilo uprchnout. Incident se stal virálním na sociálních sítích.
Ikea shoppers in Shanghai flee attempt to lock down store https://t.co/uvwCbT9YJA
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 15, 2022
Ředitel Šanghajské zdravotní komise Zhao Dandan podle BBC na nedělní tiskové konferenci řekl, že uzavření obchodu bylo nařízeno poté, co se jeden ze zákazníků ocitl v kontaktu s šestiletým chlapcem, který se vrátil z tibetského města Lhasa a měl pozitivní test na covid-19. Kdy se ovšem měl blízký kontakt v prodejně vyskytovat již neuvedl.
Dandan nicméně dodal, že prodejna a „postižená oblast“ budou po dobu dvou dnů v takzvané „uzavřené smyčce“. Lidé uvnitř této smyčky, včetně osob nakupujících v Ikei, musejí podstoupit dvoudenní karanténu a pět dní zdravotnického dohledu, informuje CNN.
Šanghajské úřady vysledovaly celkem 400 blízkých kontaktů chlapce, který je bezpříznakový. Celkem 80 000 osob musí podstoupit PCR testování.
Lidé jsou zavíráni všude
Zákaznický servis Ikei v Sü-chuej otevřené v roce 1998 v neděli uvedl jen to, že prodejnu úřady uzavřely kvůli nemoci covid-19.
Nejde přitom o ojedinělý případ snahy izolovat lidi na netypických místech. Obyvatelé Šanghaje zůstávají uvěznění například v restauracích, tělocvičnách a kancelářích.
Minulý týden se začalo po internetu šířit video, na němž lidé vybíhají v panice z nespecifikované budovy kvůli fámám o výsledku testu na covid-19.
Čína zastává politiku „nulového covidu“. To znamená bleskové uzamčení oblastí, kde je zaznamenán případ nákazy. Přísná pandemická politika vir nezastavila, avšak způsobila v čínském finančním centru nedostatek potravin, léků a narůstající frustraci obyvatel.
Šanghajské úřady rovněž vybudovaly takzvaná karanténní centra. Podle BBC se ovšem šíří zprávy o špatných životních podmínkách v těchto zařízeních.