Při atentátu na nejvyšší soud v Íránu byli zastřeleni dva vysoce postavení íránští soudci. Ali Razini a Mohammad Moghiseh byli zabiti střelcem, který v sobotu ráno vstoupil do budovy soudu v hlavním městě Teheránu. Informovaly o tom servery BBC, Al-Džazíra a další.
Podle státního deníku Tehran Times byl při útoku v sobotu, první pracovní den v týdnu podle íránského kalendáře, zraněn také osobní strážce jednoho ze soudců. Útočník při útěku z místa činu spáchal sebevraždu, uvedl soudní zpravodajský web Mizan.
Motiv útoku není jasný. Oba soudci však podle BBC údajně hráli roli při potlačování odporu vůči vládě od 80. let minulého století.
Shooting outside the Palace of Justice in Tehran, two judges were killed and another injured, while the attacker blew himself up: Iranian media #Tehran #Iran @sputnik_ar #Breaking https://t.co/xQ2TBPgp1w
— ⚡️🌎 World News 🌐⚡️ (@ferozwala) January 18, 2025
📌Two judges were killed, one injured outside the Tehran Supreme Court… pic.twitter.com/hHruPuMhE7
Útočníka se žádný soudní případ netýkal
Mediální úřad justice ve svém prohlášení označil útok za úkladnou vraždu. Uvedl také, že podle prvních zjištění se útočníka netýkal žádný případ projednávaný nejvyšším soudem. Úřady vyšetřují, zda se na útoku nepodílel ještě někdo další.
Každý ze zabitých soudců předsedal jiné pobočce soudu, informoval server Al-Džazíra. „Aktivně se podíleli na potírání trestných činů proti národní bezpečnosti, špionáže a terorismu,“ dodává se v prohlášení, které zabité soudce popisuje jako ‚odvážné a zkušené‘.
Šéf íránské justice Gholam-Hossein Mohseni Ejei tvrdí, že soudci byli zabiti kvůli svým „rozhodným“ rozsudkům nad „teroristy, jejichž ruce byly nasáklé čistou krví íránského lidu“.
„Vždy byli předmětem nenávisti a zloby nepřátel,“ dodal.
Potvrzovali rozsudky smrti
Mluvčí justice Asghar Jahangir íránské státní televizi řekl, že „osoba ozbrojená pistolí vstoupila do místnosti“ obou soudců a zastřelila je.
Obě oběti působily v justici dlouhé desítky let. U nejvyššího soudu do jejich kompetence patřilo potvrzování rozsudků smrti.
Jednasedmdesátiletý Razini byl jedním z nejvyšších íránských soudců. V roce 1998, kdy působil jako předseda teheránské justice, byl poprvé terčem pokusu o atentát. Nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, který byl v té době prezidentem, ho navštívil v nemocnici.
Na 68letého Moghiseha uvalily Spojené státy v roce 2019 sankce za to, že „dohlížel na nespočet nespravedlivých soudních procesů, během nichž byla obvinění nepodložená a důkazy nebyly brány v potaz“, jak uvedlo americké ministerstvo financí.