V americkém státě Texas dnes zemřelo další dítě nakažené spalničkami; jedná se o třetí případ od konce ledna, kdy se virus začal šířit v západním Texasu. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím, které spalničky vyvolaly, uvedla dnes agentura AP.
Mezi příznaky spalniček patří vzestup teploty, rýma, kašel a zánět spojivek, poté se objevuje vyrážka. Mohou se objevit respirační nebo neurologické komplikace, například zánět plic, středního ucha nebo mozku. Může dojít i k úmrtí, jehož riziko je vyšší u malých dětí, které ještě nejsou očkované. Nemoc nemá žádnou účinnou léčbu, lékaři pouze mírní příznaky. Na onemocnění umírá zhruba jeden člověk na 1000 nakažených; v Česku k takovému úmrtí došlo naposledy v roce 1980.
U.S. sees third measles-related death amid outbreaks https://t.co/GtKPEdBRCM
— CTV News (@CTVNews) April 6, 2025
V rámci rychle se šířící nákazy spalničkami se jen v Texasu od ledna nakazilo téměř 500 lidí. Podezření na úmrtí na spalničky bylo také hlášeno v případě jedné dospělé osoby v Novém Mexiku. NBC News v této souvislosti píše, že se jedná o první úmrtí na spalničky ve Spojených státech za poslední dekádu.
V USA je nyní více než dvojnásobný počet případů spalniček než za celý rok 2024, přičemž Texas v pátek ohlásil další velký skok v počtu případů a hospitalizací. Mezi další státy s aktivním ohniskem – definovaným jako tři a více případů – patří Nové Mexiko, Kansas, Ohio a Oklahoma. Virus se šíří v nedostatečně proočkovaných komunitách.
Ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se podle nejmenovaného informovaného zdroje dnes zúčastní pohřbu jiného dítěte v Texasu, které zemřelo rovněž po nákaze spalničkami. Kennedy, dlouholetý skeptik vůči očkování, v bezprostřední reakci na první únorové úmrtí na spalničky uvedl, že ohniska nákazy spalničkami nejsou neobvyklá, což se setkalo s kritikou ze strany lékařů.
Mnoho odpůrců vakcinace tvrdí, že očkování by mělo být osobní volbou. Jiní říkají, že rostoucí skepse k očkování má za následek vznik ohnisek neočkované nebo nedostatečné proočkované populace, což je živnou půdou pro další šíření nákazy.
K pátku texaské úřady evidovaly 481 potvrzených případů nákazy spalničkami, což v porovnání s předešlým týdnem představuje 14procentní nárůst. V uplynulých dvou týdnech se nákaza potvrdila u šesti dětí v jeslích ve městě Lubbock. Dvě z těchto dětí jsou mezi 56 nakaženými lidmi, kteří byli v oblasti hospitalizováni od konce ledna, kdy se nemoc začala šířit, píše NBC News s odvoláním na představitele zdravotnictví.
Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) umírá na respirační a neurologické komplikace přibližně jedno až tři z každých 1000 dětí nakažených spalničkami. A přibližně jedno z 20 dětí nakažených spalničkami dostane zápal plic, který je nejčastější příčinou úmrtí malých dětí se spalničkami. Nynější šíření nákazy v Texasu začalo koncem ledna a od té doby se rozšířilo do nejméně dvou dalších amerických států.
Ve 21 z 50 amerických států a hlavním městě Washingtonu bylo podle propočtů NBC News od konce ledna hlášeno 628 případů nákazy spalničkami. Předpokládá se však, že jde o značně podhodnocený údaj, uvedla vrchní zástupkyně pro veřejné zdravotnictví v Lubbocku Katherine Wellsová s tím, že mnoho neotestovaných nakažených zřejmě není v systému.
Wellsová a další zdravotničtí činitelé nyní vyzývají rodiče, aby nechali své děti naočkovat proti spalničkám. Dvě dávky takzvané MMR vakcíny, která chrání také proti zarděnkám a příušnicím, jsou podle CDC bezpečné a mají v prevenci nákazy 97procentní účinnost.
Očkování proti spalničkám patří v ČR mezi povinná. Při proočkování většiny ročníku je chráněna celá populace, protože se nemoc nešíří. Například u spalniček je potřeba 95 procent. Český Státní zdravotní ústav v loňském roce do konce listopadu registroval 34 případů spalniček, což bylo nejvíce za posledních pět let.