Jednodávková vakcína společnosti Johnson & Johnson poskytuje adekvátní ochranu proti delta variantě koronaviru. Imunita po očkování touto látkou by měla vydržet aspoň osm měsíců, oznámila společnost výsledky studie. Informuje o tom CNN.
„Současná data z osmiměsíční studie ukazují, že jedna dávka vakcíny Johnson&Johnson generuje silnou imunitní odpověď, která v čase neklesá. Naopak se zvyšuje,“ uvedl v prohlášení Mathai Mammen, ředitel vývoje a výzkumu farmaceutické společnosti. Očkovací látka by podle firmy měla nejen vyvolat protilátkovou odpověď, ale také vygenerovat takzvané T-buňky, které virus zabíjejí.
Imunolog a virolog Dan Barouch, který studii řídil, CNN řekl, že její výsledky považuje za velmi slibné. On a jeho tým odebírali krev dvaceti dobrovolníkům, kteří se nechali touto vakcínou naočkovat už ve fázi klinických testů. „Data ukazují, že T-buňky, včetně buněk CD8, které v těle vyhledávají a ničí infikované buňky, v organismu přetrvaly přes osm měsíců,“ řekl Barouch. Právě hladina protilátek a T-buněk v organismu ukazuje, jak je člověk proti nákaze chráněn.
Barouchův tým testoval i odpověď protilátek vůči různým variantám koronaviru. Včetně těch, které vyvolávají největší obavy, jako je delta varianta z Indie, beta varianta z Jižní Afriky a brazilská gama varianta. „Protilátky silně neutralizují všechny tyto varianty,“ uvedl Barouch. „Jedna dávka vakcíny Johnson & Johnson vygenerovala neutralizační protilátky vůči řadě variant viru SARS-COV2, včetně velmi nakažlivé a převažující delta varianty, ale i beta varianty. Rovněž funguje na britskou mutaci i na původní variantu koronaviru,“ prohlásila společnost. Právě jihoafrická beta mutace vzbuzovala obavy, protože se zdálo, že umí protilátky v organismu alespoň částečně obejít.
Další dávka nebude potřeba
Společnost J&J také prohlásila, že další dávka vakcíny, která by mohla imunitní odpověď ještě posílit, nebude zapotřebí, přesto však účinky druhé dávky zkoumá. U některých dvoudávkových očkovacích látek se o třetí injekci uvažuje.
Podobnou studií se nezávisle na této zabýval i tým v Nizozemí a dospěl k téměř identickým výsledkům.
Společnosti Pfizer/BioNTech a Moderna, které vyvinuly vakcíny na principu mRNA, už dříve uvedly, že jejich očkovací látky poskytují ochranu po dobu minimálně šesti měsíců. Podle studie Washingtonské univerzity v St. Louis z minulého týdne by ale vakcínou vytvořená imunita mohla trvat mnohem déle, až několik let. Tato studie vakcínu Johnson & Johnson nezkoumala.