Hladina globálních oceánů dosáhla v dubnu nového teplotního rekordu. Je to vůbec poprvé, co vědci zaznamenali tak velký a rychlý nárůst teplot, přičemž nevědí, co jej způsobuje. K tomuto oteplení dochází ještě před nástupem El Niña, jevu, který letos vědce znepokojuje. Podle klimatických modelů totiž udeří v silnější formě. Informuje o tom stanice BBC.
Vědci popsali v novém výzkumu publikovaném v časopise Earth System Science Data znepokojivý jev. Hladina světových oceánů se dramaticky otepluje, přičemž v dubnu dosáhla rekordních hodnot. Nevědí, proč se oceánské teploty takto zvyšují.
Za posledních 15 let se nahromadilo na Zemi téměř tolik tepla jako za předchozích 45 let, přičemž většina dodatečné energie se dostala do oceánů. To způsobilo podle BBC News v některých oblastech velké teplotní rozdíly.
The ocean is getting warmer, and fast, as sea surfaces hit a new record high for temperature. Heatwaves in the ocean have significant real-world consequences including loss of marine life, less ability to absorb CO2 and contributing to rising sea-levels. https://t.co/W9eDedmhYD
— Oceana Canada (@OceanaCAN) May 2, 2023
V březnu byla například povrchová teplota u východního pobřeží Severní Ameriky o 13,8 stupně Celsia vyšší oproti průměru z let 1981 až 2011. Za posledních 15 let se teplo v klimatickém systému zdvojnásobilo.
„Zatím není jednoznačně prokázáno, proč k tak rychlé a obrovské změně dochází,“ prohlásila hlavní autorka studie a oceánografka Karina Von Schuckmann a spekulovala nad tím, že tuto změnu mohlo zapříčinit paradoxně snížení emisí z lodní dopravy.
Mezinárodní námořní organizace před třemi lety nařídila snížit obsah síry v palivu využívaném loděmi, což vedlo k poklesu aerosolových částic vypouštěných do ovzduší. Aerosol sice znečišťoval ovzduší, ale rovněž odrážel teplo zpět do kosmu.
Proč vědce děsí El Niño
S úbytkem aerosolu v ovzduší se začalo podle studie dostávat do oceánů více tepla. Jejich průměrná povrchová teplota se zvýšila oproti předindustriálnímu období asi o 0,9 stupně Celsia, za posledních 40 let vzrostla o 0,6 stupně.
Experty tohle oteplování znepokojuje o to více, neboť ještě nenastal jev El Niño. V posledních třech letech planetu ochlazoval La Niña, který udržoval globální teploty pod kontrolou.
Hugh McDowell z australského meteorologického ústavu uvedl, že letošní El Niño bude podle všech klimatických modelů silnější než obvykle. Pro svět bude mít zásadní důsledky. Josef Ludescher z Postupimského institutu pro výzkum klimatu doplnil, že letošní rok bude možná nejteplejším v historii.
„Možná se přiblížíme 1,5 stupně Celsia. Možná ho dokonce dočasně překonáme,“ řekl Ludescher. Věci se obávají, že silnější El Niño naruší vzorce počasí po celém světě, oslabí monzuny a zvýší rizika lesních požárů v Austrálii.
Obavy mají i z toho, že jak se do oceánů dostává příliš mnoho tepla, voda přichází o schopnost přebytečnou energii uchovávat. Von Schuckmann však zdůraznila, že existuje naděje. Po odeznění El Niña by mohly globální teploty zase klesnout.