Vznik Velkého bariérového útesu mohl umožnit nedaleký písečný ostrov, zjistila nová studie. Podle vědců zajistil ideální podmínky k vývoji korálů tím, že oblast chránil před ukládáním sedimentů roznášených severními proudy. Napsal o tom web ScienceAlert.
Velký bariérový útes táhnoucí se podél Queenslandu patří mezi divy světa a od roku 1981 „chráněnce“ UNESCO. Jedná se o největší korálový útes naší planety. Na délku měří 200 kilometrů a čítá asi 600 ostrovů. Zhruba 70 procent útesu podle pozorování poškodily klimatické změny.
Vědci si dlouhou dobu lámou hlavu nad tím, proč tak obrovský korálový útes vznikl teprve před půl milionem let, tedy dlouho po vytvoření pozemských podmínek vhodných k růstu korálů. Chybějícím dílem v této skládačce může být ostrov Fraser, napsal web ScienceAlert.
The Mysterious Origins of The Great Barrier Reef May Finally Be Explained https://t.co/pPgiwSKPvX
— ScienceAlert (@ScienceAlert) November 15, 2022
Fraser je největším písečným ostrovem světa. Na délku měří 122 kilometrů a na šířku v průměru 15 kilometrů. Rozprostírá se nedaleko jihovýchodního pobřeží Queenslandu a podle studie publikované v časopise Nature Geoscience umožnil vznik vhodných podmínek pro růst Velkého bariérového útesu.
„Než se ostrov Fraser zformoval, severní proudy narušovaly vývoj korálových útesů v jižní a střední části Velkého bariérového útesu,“ píší vědci ve studii. „Vývoj ostrova Fraser dramaticky snížil dodávky sedimentů do kontinentálního šelfu severně od ostrova. Umožnilo to rozsáhlé formování korálových útesů,“ stojí dále v publikaci.
Písečné štíty
Analýza a datování písku z ostrova naznačují, že vznikl před 1,2 až 0,7 milionem let, pouze několik set tisíc let před Velkým bariérovým útesem. Společně s nedalekým ostrovem Cooloola Sand Mass se zformoval nahromaděním písku, jehož zachytily mořské proudy z jihu.
Písky roznášené proudy bohaté na křemen „dusí“ sedimenty, které obsahují uhličitany. Ty jsou nezbytné pro vznik korálů, proto jižně od ostrovů viditelně korálové útesy chybějí. Ostrovy mohly rozptylovat silné severní proudy roznášející písky bohaté na křemen, díky čemuž mohly vytvořit vhodné prostředí pro vznik Velkého bariérového útesu.
Tyto závěry podporují záznamy sedimentů z oblasti jižního Velkého bariérového útesu. Zdá se, že před 700 000 lety zde došlo ke zvýšení obsahu uhličitanu v sedimentech.
Nyní se vědci zaměří na severní část útesu. Zatím se však zdá, že nejméně dvě třetiny útesu vděčí za existenci dvojici „písečných štítů“ na jihu.