Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje světa, v budoucnu jí však může být kvůli klimatickým změnám nedostatek. Vědci však objevili genetická tajemství kávovníku arabika. Tím se jim otevírá cesta k vypěstování plodin odolnějších vůči nepříznivým projevům počasí, píše server BBC News.
Italští vědci jako první na světě zmapovali genetickou výbavu kávovníku arabského (Coffea arabica), jenž představuje 60 procent světové produkce kávy. Jejich poznatky mohou podle BBC pomoci při šlechtění těchto plodin odolných vůči klimatickým změnám.
Pěstování kávovníku arabského je obecně dost náročné. Je náchylný k přemokření a současně mu neprospívá příliš suché klima. Produkci kávy v klíčových pěstitelských oblastech komplikují jak nadměrné deště, tak extrémní sucha.
New coffee genetic map promises better brews https://t.co/RKb9wKk1Hp
— BBC News (UK) (@BBCNews) January 23, 2024
Řada pěstitelů se obává i ztráty chuti. Několik nedávných studií dokonce upozornilo na úbytek vhodných oblastí pro pěstování kávovníku do konce století. V ohrožení není pouze arabica, ale i robusta. Kávová zrna se postupně stávají „hnědým zlatem“.
Hlavními producenty kávy (počítaje arabicu i robustu) jsou Brazílie, Vietnam, Indonésie, Kolumbie, Afrika a Madagaskar. Všichni pociťují změny klimatu naplno v podobě nepravidelných monzunů a extrémních vln veder.
Budoucnost kávy je v našich rukou
Jiné výzkumy poukazují na důležitost pěstovat geneticky upravené plodiny přizpůsobené daným klimatickým podmínkám. „Vytvořili jsme novou sekvenční mapu kávy arabica,“ uvedla Dr. Michele Morgante z University of Udine.
Docílili toho s pomocí nejmodernější technologie sekvenováni DNA, vyplývá ze studie publikované v Nature Comunnications. Vědci se teď mohou seznámit například se specifickými geny zodpovědnými za specifickou chuť tohoto nápoje.
Díky vědě můžeme mít ve svých rukou budoucí produkci kávy, podotkl Jeremy Torz, spoluzakladatel londýnské společnosti pro pražení kávy Union Hand-roasted Coffee. Ve své nám známé formě jí může být díky tomu dostatek mnohem déle, myslí si.
„Je to ujištění, že díky kombinaci dobré vědy a zapáleným farmářům bude tento nápoj, který tak milujeme, k dispozici ve formě, jíž známe, mnohem déle,“ uvedl Torz. Bez zásahu vědy totiž brzy poptávka prudce převýší nabídku a ceny kávy dál porostou.