Temná hmota, která tvoří většinu hmoty galaxií včetně té naší, Mléčné dráhy, opět zmátla vědce, protože nová pozorování vzdálených galaxií jsou v rozporu se současným chápáním její podstaty.
Výzkum zveřejněný minulý týden odhalil neočekávaný rozpor mezi pozorováním koncentrací temné hmoty ve třech mohutných shlucích galaxií zahrnujících biliony hvězd a teoretickými počítačovými simulacemi toho, jak by měla být temná hmota distribuována.
„Buď v simulacích chybí nějaká složka, nebo jsme vycházeli ze zásadně nesprávného předpokladu o povaze temné hmoty,“ uvedla v pátek astrofyzička z Yale University Priyamvada Natarajan, spoluautorka studie publikované v časopise Science.
Temná hmota je ve své podstatě neviditelné lepidlo, které drží hvězdy pohromadě uvnitř galaxie. Vytváří také neviditelné lešení, které umožňuje galaxiím vytvářet shluky. Má však velmi zvláštní vlastnosti. Nevyzařuje, neabsorbuje ani neodráží světlo a neinteraguje s žádnými známými částicemi.
Když světlo ze vzdálených zdrojů, jako jsou vzdálené galaxie, prochází hmotou, jako je jiná galaxie nebo jejich shluk, světlo se odkloní a ohne, což je jev zvaný „gravitační čočka“, řekl astrofyzik a hlavní autor studie Massimo Meneghetti z Národního ústavu pro astrofyziku v Itálii.
Nová pozorování ukázala, že účinky gravitačních čoček produkovaných galaxiemi, které se nacházejí uvnitř obrovských shluků galaxií, byly mnohem silnější, než jsme si v rámci současné teorie temné hmoty představovali, což naznačuje neočekávaně velkou koncentraci temné hmoty v těchto galaxiích. „To je docela překvapivé,“ konstatoval Meneghetti.