Globální oteplování způsobené lidskou činností sehrálo zásadní roli při ničivých záplavách v Pákistánu. Klimatická změna podle vědců mohla zvýšit intenzitu srážek, které způsobily zatopení čtvrtiny země. Klimatičtí experti však nejsou schopni určit rozsah tohoto dopadu, píší na BBC News a AL Jazeera.
Vědci ze skupiny World Weather Attribution podle stanice BBC News zjistili vliv globálního oteplování na masivní záplavy, které si vyžádaly v Pákistánu téměř 1500 životů, a zatopily čtvrtinu země. Odborníci z World Weather Attribution jsou dobrovolníky z celého světa, kteří zkoumají extrémní počasí v reálném čase, vysvětluje server Al Jazeera.
Extrémní srážky v Pákistánu se spustily v polovině června. Od té doby postihly desítky milionů lidí. Řeka Indus se vlivem rostoucí hladiny rozlila na okolní břehy. Záplavy doprovázené sesuvy půdy zasáhly města, voda zatopila silice i farmy.
Pakistan floods ‚likely‘ made worse by global warming https://t.co/ie1xHiqvgX
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 16, 2022
Vědci ovšem uvedli, že v jejich výsledcích je mnoho nejistot. Z toho důvodu nelze určit přesný rozsah dopadu klimatických změn na extrémní srážky v Pákistánu. Zjistili však, že existuje jednoprocentní šance, že k takto ničivé události dojde i v nadcházejících letech. Povodně ihned označili za důsledek klimatických změn i politici. Experti z World Weather Attribution ale uvádějí, že je to mnohem složitější.
Letošní vlny veder v Indii a Pákistánu jsou podle jiné nedávné studie přímým dopadem klimatických změn. Změna klimatu způsobí, že je zaznamenáme 30krát častěji. Extrémní srážkové jevy se ale vyhodnocují hůře, zvláště pak v Pákistánu.
Vše souvisí se vším
Pákistán se nachází na okraji monzunové oblasti, kde se vzory ve srážkách rok od roku extrémně proměňují. Přesnost výsledků komplikují také povětrnostní jevy, jako je La Niña, který hrál roli během velkých záplav v Pákistánu v roce 2010. Vědci vytvořili modely, které simulovaly, jak pravděpodobné by byly události jako extrémní povodně v Pákistánu, kdyby neexistovalo globální oteplování.
Některé z modelů ukázaly, že extrémní jevy skutečně může podporovat změna klimatu. „Naše důkazy naznačují, že změna klimatu hrála v této události důležitou roli, přestože nám naše analýza neumožnila kvantifikovat, jak velká byla,“ řekla klimatoložka z Královské univerzity v Londýně a jedna z autorek zprávy Friederike Otto.
Dodala, že to, co jsme mohli vidět v Pákistánu, klimatické projekce předpovídaly dlouhá leta. Rovněž to potvrzují historické záznamy, podle nichž přibylo v regionu vydatných srážek od doby, kdy lidé začali do atmosféry vypouštět skleníkové plyny.
Analýza také ukázala, že s nárůstem teplot budou extrémní srážky ještě intenzivnější. Podle klimatologů je vliv klimatické změny evidentní, přestože není možné určit přesný rozsah tohoto vlivu.