menu

-1.5 C
Czech
Středa 19. února 2025

Manželský pár v Pákistánu je podezřelý z umučení třináctileté služebné kvůli ztracené čokoládě

V severovýchodním Pákistánu byl zadržen manželský pár podezřelý z vraždy třináctileté dívky, která u nich pracovala jako služebná. Manželé ji obvinili, že ukradla čokoládu.

Kreml uznává právo Ukrajiny na vstup do EU, ale nikoliv do vojenské aliance

Vstup Ukrajiny do Evropské unie je suverénním právem Kyjeva, ale odlišný postoj zastává Moskva k otázkám týkajících se vojenských aliancí. Podle ruské státní agentury TASS to dnes prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten zároveň uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin je připraven jednat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, pokud to bude nezbytné. Moskva zpochybňuje legitimitu ukrajinské hlavy státu. Zelenskyj před několika dny řekl, že je ochoten setkat se s Putinem, předcházet tomu ale musí mírový plán dojednaný společně s USA a evropskými lídry.

Vědci kvůli chystanému dobývání Měsíce chtějí ochránit některé oblasti

Na jednom velmi odlehlém místě se možná už brzy střetnou komerční zájmy s těmi vědeckými. Tím místem je Měsíc, kde má v blízké budoucnosti přistát řada průzkumných misí a také astronauti vyslaní v rámci programu Artemis amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Většina odborníků se kvůli tomu připravuje na nový zlatý věk průzkumu vesmíru a vědecké práce, jiní jsou ale obezřetní a upozorňují i na očekávaná rizika, napsal magazín Science.

Vědci předpokládají, že větší provoz směrem k Měsíci a zapojení vozítek vyslaných soukromými společnostmi způsobí jakousi měsíční horečku, protože firmy se budou snažit využít tamní vzácné zdroje včetně nerostných. Naproti tomu stojí zájem ochránit některé lokality na Měsíci, přičemž pozemské zákony zatím využití oběžnice nijak podrobněji neupravují. Výzkumníci naléhají na vlády a mezinárodní organizace, aby pravidla nastavily dříve, než bude pozdě.

„Je to naléhavá záležitost,“ říká astronom Richard Green z univerzity v americké Arizoně, který dává dohromady pracovní skupinu, jež bude působit pod hlavičkou Mezinárodní astronomické unie (IAU). „Musíme upozornit na to, že některá místa jsou naprosto jedinečná. Protože jinak o ně přijdeme,“ dodává astrofyzik Martin Elvis.

Reklama

Cílem mnoha lunárních misí, které mají odstartovat v následujících letech, je hledání zdrojů důležitých pro přežití astronautů nebo pro komerční využití. Mimozemská těžba se může týkat například vzácných nerostů nebo helia-3, tedy izotopu helia využitelného coby surovina při termojaderné fúzi, která by v budoucnu mohla být zdrojem energie.

Případná důlní činnost by přitom mohla ohrozit jedinečná místa, jakými jsou například krátery poblíž měsíčních pólů, které leží v trvalém stínu. Díky tomu se v nich udržuje konstantní teplota pod minus 225 stupni Celsia, což z nich dělá jedny z nejchladnějších míst ve Sluneční soustavě. Sondy prokázaly, že v kráterech jsou obří zásoby ledu, který se tam nastřádal za miliardy let, zároveň ale jde o ideální lokace pro umístění vesmírných infračervených teleskopů, které ke svému provozu potřebují extrémně nízké teploty.

Například vesmírný teleskop Jamese Webba potřebuje obří sluneční štít a mechanické chlazení, aby zrcadlo o průměru 6,5 metru zůstalo při oběhu kolem Slunce dostatečně chladné. V měsíčním kráteru by mohlo fungovat zrcadlo o průměru až 100 metrů, které by žádné dodatečné chlazení nepotřebovalo. „Nevím o žádném jiném tělese ve Sluneční soustavě, které by mělo tyto vlastnosti,“ tvrdí Jan Harms z vesmírného institutu Gran Sasso.

Hluboké a temné krátery a voda, kterou obsahují, ale jistě budou primárním cílem i pro všechny, kdo budou plánovat delší mise na měsíčním povrchu. A to nejen jako zásobárna pitné vody, ale i jako zdroj ledu, z něhož se dá vyrobit kyslík a také vodík pro raketové palivo. V blízkosti kráterů je tak ideální přistávací místo pro budoucí mise a pro vznik budoucí lunární základny. Dobývání ledu ale může způsobit vibrace a zvířit prach, což by bylo škodlivé pro teleskopy.

Dalším místem, které si podle vědců zaslouží ochranu, je střední pás na odvrácené straně Měsíce, který je zcela odstíněný od rádiových signálů ze Země. A ohrožený je už teď, protože vesmírné agentury plánují vypustit na oběžnou dráhu Měsíce satelity, které by umožnily navigaci vozítek a vysílaly jejich data na Zemi.

Vědci plánující instalaci teleskopů doufají, že jim IAU pomůže a že pracovní skupina přijde s definicí lokalit, které potřebují ochranu. Další podporu si slibují od Výboru OSN pro mírové využití kosmického prostoru, politoložka Alanna Krolikowská z univerzity v Missouri ale upozorňuje, že OSN „se pohybuje vpřed v rámcích desetiletí“.

Odborníci doufají, že vidina rozvoje nerostného průmyslu na Měsíci nebo tamních základen nezmaří šanci na další výzkum. „Každý v jádru chápe, že vědu je potřeba ochránit. Krátkodobé zájmy by neměly mít přednost,“ říká Krolikowská.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

První roky života jsou klíčové. Tak proč si je nepamatujeme?

Představte si, že držíte v náručí batole. Směje se, natahuje ručičky, objevuje svět kolem sebe s nekonečnou zvědavostí. Každý den je plný nových zážitků – první slova, první kroky, první objetí. A pak? Nic. V dospělosti si na tyto chvíle nevzpomene. Jak je možné, že se nám ztrácejí vzpomínky na dobu, kdy jsme se poprvé setkali se životem?

Co by se stalo, kdyby asteroid 2024 YR4 zasáhl Zemi? Nová vizualizace odhaluje hrozivý scénář

Simulace dopadu asteroidu 2024 YR4, kterou zveřejnil tvůrce Alvaro Gracia Montoya z kanálu MetaBallStudios, ukazuje, jak ničivé by mohly být jeho následky. Výbuch by měl sílu osmi megatun TNT, což je 500krát více než exploze v Hirošimě. Potenciální oblast dopadu zahrnuje Jižní Ameriku, Atlantský oceán, Afriku a části Asie. Pokud by asteroid zasáhl oceán, mohlo by to vyvolat obří tsunami, které by ohrozilo pobřežní oblasti na několika kontinentech. Pravděpodobnost srážky je sice nízká, ale rostoucí zájem o planetární obranu naznačuje, že svět bere podobné hrozby stále vážněji.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na pláži v Tasmánii uvázlo více než 150 kosatek černých, desítky uhynuly

Více než 150 kosatek černých uvázlo na pláži na ostrově Tasmánie. S odvoláním na australské úřady o tom informuje agentura AP. Naživu je zatím 90 těchto kytovců.

Temná chvíle pro Evropu. Ukrajina začala válku, rozhovorů se nezúčastní, blouznil Trump

Po mnichovské bezpečnostní konferenci se zdálo, že už nemůže být pro Ukrajinu a Evropu situace temnější. Poté promluvil americký prezident Donald Trump ze svého floridského sídla Mar-a-Lago a způsobil další mezinárodní šok. Obvinil Ukrajinu z války, zpochybnil legitimitu ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského a vyloučil zapojení Ukrajiny do mírových rozhovorů. Jeho tvrzení byla lživá a nesouvislá. Odporovala navíc prohlášením jeho vlastní administrativy. S ruským diktátorem se možná setká už tento měsíc.

Taylor Swift byla loni popáté nejposlouchanějším hudebníkem roku

Americká zpěvačka Taylor Swift byla loni celosvětově nejposlouchanějším hudebníkem. Informovala o tom Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), jejímž statistikám globální popová hvězda vévodila již popáté. Druhé místo loni patřilo kanadskému rapperu Drakeovi a třetí jihokorejské chlapecké skupině SEVENTEEN.

Hamás ve čtvrtek předá Izraeli těla čtyř rukojmích, v sobotu pustí šest živých

Palestinské teroristické hnutí Hamás ve čtvrtek předá Izraeli těla čtyř mrtvých rukojmích, včetně členů rodiny Bibasových, a v sobotu zbývajících šest rukojmích, kteří jsou ještě naživu a kteří jsou určeni k propuštění v rámci první fáze příměří. Oznámil to lídr Hamásu Chalíl Hajjá a dodal, že hnutí je připraveno okamžitě zahájit zprostředkovaná jednání o podmínkách druhé fáze příměří. Dosažení dohody o propuštění šesti žijících rukojmích krátce nato potvrdila kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, informovaly tiskové agentury.

Francie chystá ve středu další jednání o Ukrajině a Evropě

Francie ve středu uspořádá druhé jednání o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Pondělní schůzku omezil francouzský prezident Emmanuel Macron pouze na několik evropských představitelů, nyní Paříž podle Reuters pozve i další spojence z Evropské unie a Severoatlantické aliance, mimo jiné i Českou republiku, pobaltské státy, skandinávské země nebo Kanadu. Elysejský palác na žádost o komentář bezprostředně nereagoval. Kdo by se zúčastnil za českou stranu, ČTK zjišťuje.

Izrael zahájí jednání o další fázi příměří, požaduje demilitarizaci Gazy

Izrael tento týden vstoupí do nepřímých jednání s palestinskou militantní skupinou Hamás o druhé fázi dohody o příměří v Gaze. Jak uvedl v úterý izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar, klíčovým požadavkem je úplná demilitarizace enklávy.

Allianz dostala pokutu od ČNB za klamavé jednání

Česká národní banka (ČNB) uložila Allianz pojišťovně pokutu ve výši 3,5 milionu korun. Důvodem bylo nepravdivé informování klientů o jejich údajném dluhu, který ve skutečnosti nevznikl. Pojišťovna se proti rozhodnutí neodvolá a přijala opatření k nápravě.
Reklama

DOPORUČUJEME

První roky života jsou klíčové. Tak proč si je nepamatujeme?

Představte si, že držíte v náručí batole. Směje se, natahuje ručičky, objevuje svět kolem sebe s nekonečnou zvědavostí. Každý den je plný nových zážitků – první slova, první kroky, první objetí. A pak? Nic. V dospělosti si na tyto chvíle nevzpomene. Jak je možné, že se nám ztrácejí vzpomínky na dobu, kdy jsme se poprvé setkali se životem?

Co by se stalo, kdyby asteroid 2024 YR4 zasáhl Zemi? Nová vizualizace odhaluje hrozivý scénář

Simulace dopadu asteroidu 2024 YR4, kterou zveřejnil tvůrce Alvaro Gracia Montoya z kanálu MetaBallStudios, ukazuje, jak ničivé by mohly být jeho následky. Výbuch by měl sílu osmi megatun TNT, což je 500krát více než exploze v Hirošimě. Potenciální oblast dopadu zahrnuje Jižní Ameriku, Atlantský oceán, Afriku a části Asie. Pokud by asteroid zasáhl oceán, mohlo by to vyvolat obří tsunami, které by ohrozilo pobřežní oblasti na několika kontinentech. Pravděpodobnost srážky je sice nízká, ale rostoucí zájem o planetární obranu naznačuje, že svět bere podobné hrozby stále vážněji.

Pravděpodobnost srážky asteroidu 2024 YR4 se Zemí vzrostla

NASA oznámila, že pravděpodobnost srážky asteroidu 2024 YR4 se Zemí 22. prosince 2032 byla zvýšena na 2,3 %. Původní odhady hovořily pouze o 1% šanci, ale nové výpočty vedly k jejímu navýšení.

Euclid objevil vesmírný šperk – dokonalý Einsteinův prstenec

Vesmír má pro nás pořád schovaná nějaká překvapení. Nejnověji se o jedno takové postaral evropský teleskop Euclid, který úplnou náhodou zachytil vzácný Einsteinův prstenec – dokonale symetrický kruh světla kolem galaxie vzdálené 590 milionů světelných let. A kromě toho, že je tenhle úkaz fascinující na pohled, pomůže vědcům lépe porozumět temné hmotě.

Astronomové zaskočeni záhadnou explozí: Mohlo jít o neznámý kosmický jev?

Kosmická záhada, která nedává spát vědcům po celém světě. Družice Einstein Probe zachytila v dubnu loňského roku neobvykle silnou explozi ve vesmíru, která nezapadá do žádné známé kategorie. Mohlo jít o výbuch gama záření při kolizi neutronových hvězd nebo o supermasivní černou díru, která pohltila hvězdu. Jenže něco tu nehraje – tento jev nesedí na žádný z běžných scénářů.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na pláži v Tasmánii uvázlo více než 150 kosatek černých, desítky uhynuly

Více než 150 kosatek černých uvázlo na pláži na ostrově Tasmánie. S odvoláním na australské úřady o tom informuje agentura AP. Naživu je zatím 90 těchto kytovců.

Temná chvíle pro Evropu. Ukrajina začala válku, rozhovorů se nezúčastní, blouznil Trump

Po mnichovské bezpečnostní konferenci se zdálo, že už nemůže být pro Ukrajinu a Evropu situace temnější. Poté promluvil americký prezident Donald Trump ze svého floridského sídla Mar-a-Lago a způsobil další mezinárodní šok. Obvinil Ukrajinu z války, zpochybnil legitimitu ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského a vyloučil zapojení Ukrajiny do mírových rozhovorů. Jeho tvrzení byla lživá a nesouvislá. Odporovala navíc prohlášením jeho vlastní administrativy. S ruským diktátorem se možná setká už tento měsíc.

Taylor Swift byla loni popáté nejposlouchanějším hudebníkem roku

Americká zpěvačka Taylor Swift byla loni celosvětově nejposlouchanějším hudebníkem. Informovala o tom Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), jejímž statistikám globální popová hvězda vévodila již popáté. Druhé místo loni patřilo kanadskému rapperu Drakeovi a třetí jihokorejské chlapecké skupině SEVENTEEN.

Hamás ve čtvrtek předá Izraeli těla čtyř rukojmích, v sobotu pustí šest živých

Palestinské teroristické hnutí Hamás ve čtvrtek předá Izraeli těla čtyř mrtvých rukojmích, včetně členů rodiny Bibasových, a v sobotu zbývajících šest rukojmích, kteří jsou ještě naživu a kteří jsou určeni k propuštění v rámci první fáze příměří. Oznámil to lídr Hamásu Chalíl Hajjá a dodal, že hnutí je připraveno okamžitě zahájit zprostředkovaná jednání o podmínkách druhé fáze příměří. Dosažení dohody o propuštění šesti žijících rukojmích krátce nato potvrdila kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, informovaly tiskové agentury.

Francie chystá ve středu další jednání o Ukrajině a Evropě

Francie ve středu uspořádá druhé jednání o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Pondělní schůzku omezil francouzský prezident Emmanuel Macron pouze na několik evropských představitelů, nyní Paříž podle Reuters pozve i další spojence z Evropské unie a Severoatlantické aliance, mimo jiné i Českou republiku, pobaltské státy, skandinávské země nebo Kanadu. Elysejský palác na žádost o komentář bezprostředně nereagoval. Kdo by se zúčastnil za českou stranu, ČTK zjišťuje.

Izrael zahájí jednání o další fázi příměří, požaduje demilitarizaci Gazy

Izrael tento týden vstoupí do nepřímých jednání s palestinskou militantní skupinou Hamás o druhé fázi dohody o příměří v Gaze. Jak uvedl v úterý izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar, klíčovým požadavkem je úplná demilitarizace enklávy.

Allianz dostala pokutu od ČNB za klamavé jednání

Česká národní banka (ČNB) uložila Allianz pojišťovně pokutu ve výši 3,5 milionu korun. Důvodem bylo nepravdivé informování klientů o jejich údajném dluhu, který ve skutečnosti nevznikl. Pojišťovna se proti rozhodnutí neodvolá a přijala opatření k nápravě.

Manželský pár v Pákistánu je podezřelý z umučení třináctileté služebné kvůli ztracené čokoládě

V severovýchodním Pákistánu byl zadržen manželský pár podezřelý z vraždy třináctileté dívky, která u nich pracovala jako služebná. Manželé ji obvinili, že ukradla čokoládu.

Kreml uznává právo Ukrajiny na vstup do EU, ale nikoliv do vojenské aliance

Vstup Ukrajiny do Evropské unie je suverénním právem Kyjeva, ale odlišný postoj zastává Moskva k otázkám týkajících se vojenských aliancí. Podle ruské státní agentury TASS to dnes prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten zároveň uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin je připraven jednat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, pokud to bude nezbytné. Moskva zpochybňuje legitimitu ukrajinské hlavy státu. Zelenskyj před několika dny řekl, že je ochoten setkat se s Putinem, předcházet tomu ale musí mírový plán dojednaný společně s USA a evropskými lídry.

Evropa už má vrchol poptávky po LNG za sebou, přesto investuje do terminálů

Válka na Ukrajině přiměla evropské státy masivně investovat do nových terminálů na zkapalnělý zemní plyn (LNG) a navýšit dovoz této komodity po moři. Od té doby však poptávka uprostřed energetické transformace výrazně klesla, zatímco hrozí, že infrastruktura, drahá na provoz a údržbu, zůstane nevyužitá. Poptávka totiž zaostává za nadměrnými investicemi do infrastruktury.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás