Šíření opičích neštovic ve Spojených státech by mohlo znamenat nástup nové sexuálně přenosné nemoci. Píše o tom AP News, Newsweek a další média.
Odborníci se neshodují v názoru na pravděpodobný vývoj této nemoci. Někteří se ale obávají, že je natolik rozšířená, že je na pokraji toho, aby se stala „zakořeněnou“ pohlavní chorobou. Podobně jako kapavka, herpes a HIV.
The spread of monkeypox in the U.S. could represent the dawn of a new sexually transmitted disease, though some health officials say the virus that causes pimple-like bumps might yet be contained before it gets firmly established. https://t.co/SlsTY3pmCz
— The Associated Press (@AP) July 22, 2022
Nikdo si však není úplně jistý. Někteří tvrdí, že testování a vakcíny ještě mohou epidemii zastavit.
V rámci mezinárodní epidemie, která se objevila před dvěma měsíci, bylo dosud v USA hlášeno více než 2 400 případů.
Zdravotníci si nejsou jisti, jak rychle se virus rozšířil. Mají jen omezené informace o lidech, u kterých byl diagnostikován, a nevědí, kolik nakažených lidí ho může šířit nevědomky. Nevědí také, jak dobře fungují vakcíny a léčba. Federální zdravotníci totiž nemají pravomoc shromažďovat a propojovat údaje o tom, kdo se nakazil a kdo byl očkován.
Vzhledem k tak velkým otazníkům se předpovědi o tom, jak velká epidemie v USA letos v létě vypukne, značně liší. Predikce sahají od 13 000 až po možná více než desetinásobek tohoto počtu.
Dr. Rochelle Walensky, ředitelka Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, uvedla, že reakce vlády je každým dnem silnější a zásoby vakcín se brzy zvýší.
„Myslím, že stále máme možnost to zvládnout,“ řekla Walensky agentuře Associated Press.
Důležitý je kontakt „tělo na tělo“
Opičí neštovice jsou endemické v některých částech Afriky. Lidé se tam nakazili kousnutím od hlodavců nebo malých zvířat. Mezi lidmi se obvykle nešíří snadno.
A new study has shown 95% of monkeypox cases have been transmitted through sexual activity. US health officials are concerned that it could become an entrenched STD, like gonorrhea, herpes or HIV.
— DW News (@dwnews) July 22, 2022
https://t.co/OyZZv6AVSf
V letošním roce však bylo hlášeno více než 15 000 případů v zemích, kde se toto onemocnění historicky nevyskytuje. V USA a Evropě se v drtivé většině případů nakazili muži, kteří mají sex s muži. Zdravotníci ale zdůrazňují, že se virem může nakazit kdokoli.
Virus se šíří především kontaktem kůže na kůži. Může se však přenést i prostřednictvím ložního prádla používaného osobou s opičími neštovicemi. Přestože se virus šíří v populaci jako pohlavně přenosná nemoc, úředníci sledují, zda nedochází k dalším typům přenosu, které by mohly epidemii rozšířit.
Mezi příznaky patří horečka, bolesti těla, zimnice, únava a hrboly na některých částech těla. Onemocnění má u mnoha mužů relativně mírný průběh a v USA zatím nikdo nezemřel. lidé však mohou být nakažliví i několik týdnů a léze mohou být velmi bolestivé.
Když se opičí neštovice objevily, byl důvod věřit, že je úředníci veřejného zdravotnictví dokážou zvládnout.
Díky nápadným hrbolkům mělo být snadné infekci identifikovat. A protože se virus šíří blízkým osobním kontaktem, úředníci se domnívali, že mohou spolehlivě vysledovat jeho šíření tím, že budou vyslýchat nakažené osoby a ptát se, s kým měly intimní styk.
Trasování kontaktů je velmi těžké
Ukázalo se, že to není tak snadné.
Vzhledem k tomu, že opičí neštovice jsou ve Spojených státech tak vzácné, mnoho nakažených mužů – a jejich lékaři – možná přisuzovali vyrážku jiné příčině.
Vyhledávání kontaktů často ztěžovali nakažení muži, kteří tvrdili, že neznají jména všech osob, s nimiž měli pohlavní styk. Někteří uváděli, že měli více sexuálních styků s cizími lidmi.
Nepomohlo ani to, že místní zdravotnická oddělení, která již byla zatížena covidem a desítkami dalších nemocí, nyní musela najít prostředky na intenzivní vyhledávání kontaktů i v případě opičích neštovic.
Někteří místní zdravotničtí úředníci skutečně přestali od sledování kontaktů mnoho očekávat.
Shawn Kiernan ze zdravotního oddělení okresu Fairfax ve Virginii uvedl, že existuje důvod k opatrnému optimismu, protože epidemie se zatím soustřeďuje na jednu skupinu lidí. Tedy homosexuální muže.
Šíření viru mezi heterosexuální osoby by bylo „bodem zlomu“, který by mohl nastat dříve, než se virus zkrotí, uvedl Kiernan, vedoucí sekce infekčních nemocí tohoto oddělení.
Kdy nemoc napadne heterosexuály? Otázka času, myslí infektolog
„Rozšíření mezi heterosexuály je jen otázkou času,“ řekl Dr. Edward Hook III, emeritní profesor infekčních nemocí na Alabamské univerzitě v Birminghamu.
Pokud se opičí neštovice stanou endemickou pohlavně přenosnou chorobou, bude to další výzva pro zdravotnická oddělení a lékaře. Ti mají již nyní plné ruce práce s existujícími pohlavními chorobami.
Monkeypox will become established in the pediatric and general population and will transmit through daycares and schools.
— Denise Dewald, MD 🗽 (@denise_dewald) July 22, 2022
It is not an STD. It is like MRSA.
This isn’t rocket science.
Tato práce je dlouhodobě podfinancovaná a personálně poddimenzovaná a během pandemie byla řada z nich jednoduše pozastavena. Kiernan uvedl, že HIV a syfilis byly upřednostňovány. Práce na běžných infekcích, jako jsou chlamydie a kapavka, se rovnala „počítání případů a to je vše“.
Počet případů kapavky, chlamydií a syfilis již několik let stoupá.
Paul Hunter, profesor ochrany zdraví na lékařské fakultě University of East Anglia v Norwichi, dokonce míní, že označení opičích neštovic za pohlavně přenosnou chorobu by mohlo být ve skutečnosti škodlivé.
Hunter řekl časopisu Newsweek: „U většiny pohlavně přenosných nemocí je dobrým způsobem prevence přenosu nošení kondomu nebo vyhýbání se penetraci či přímému orálně-análnímu/orálně-genitálnímu kontaktu. Ale v případě opičích neštovic je velkým rizikem i pouhé objímání.“