Z 33 let staré DNA se americkým vědcům podařilo úspěšně naklonovat velmi ohrožené zvíře – tchoře černonohého (Mustela nigripes). Jedná se o první klonování amerického ohroženého druhu. Informovalo o tom BBC.
Americkým vědcům se podařilo úspěšně naklonovat vysoce ohroženého tchoře černonohého. 10. prosince se narodil s pomocí klonovací společnosti ViaGen Pets & Equine jedinec, který dostal jméno Elizabeth Ann. K naklonování využili američtí vědci DNA identického zvířete jménem Willa, které bylo zmrazeno v roce 1988. Vědci poté úspěšně přenesli embryo do náhradní tchoří matky. Oznámila to ve čtvrtek americká vládní agentura pro ochranu přírody USFWS. Agentura uvedla, že se jedná o „odvážný krok vpřed.“
O tomto druhu se dříve myslelo, že již vyhynul. V roce 1981 však bylo nalezeno na ranči ve státě Wyoming sedm zvířat, která jsou nyní předky všech žijících jedinců. Dle vědců tak tento klon může pomoci zvýšit genofond populace, neboť Willa byla zajata ve volné přírodě a není jedním ze sedmi předků. Vědci doufají, že její klon pomůže těžce ohroženému druhu se zotavit a pomůže genetické obměně populace.
Tchoř černonohý je jeden z nejohroženějších savců v Severní Americe. Jejich blízcí příbuzní norci navíc dokázali chytit od člověka koronavirus a desetitisíce jich zemřelo. Vzhledem k vzácnosti tchořů černonohých tak vědci dokonce 120ti z nich podali vakcínu proti covid-19.
„Ačkoli je tento výzkum předběžný, jedná se o první klonování původního ohroženého druhu v Severní Americe a poskytuje slibný nástroj pro pokračující úsilí o zachování tchoře černonohého,“ řekla Noreen Walsh, ředitelka USFWS regionu Mountain-Prairie.
Narozená Elizabteh Ann však nebude propuštěna do volné přírody. Bude žít uzavřená v zařízení v Coloradu, kde se narodila. Vědci totiž mají v plánu ji studovat.