Drobné plastové úlomky se nacházejí prakticky všude a ve všem. Nyní na tento seznam můžeme přidat i lidská varlata. Vědci se obávají, že právě mikroplasty souvisejí s klesajícím množstvím spermií u mužů, a tedy i snižující se plodností. Výzkum poukazuje na to, jak málo toho o jejich dopadu na náš organismus vlastně víme, píše server ScienceAlert.
Dopad mikropůastů na lidský organismus je velkou neznámou. Vědce tato nevědomost znepokojuje hlavně kvůli tomu, že jsme drobným plastovým úlomkům, které prakticky každý den jíme a pijeme, vystaveni vždy a za každých okolností.
Mikroplasty myslíme plastové úlomky s rozměry několika milimetrů. Ještě horší jsou však nanoplasty, lidským okem neviditelné úlomky menší než jeden mikrometr. Roznáší je vítr a nevědomě je vdechujeme, čímž se dostávají do krevního oběhu.
Scientists Confirm Microplastics Now Detected in Human Testicles https://t.co/UlkOTR5mUS
— ScienceAlert (@ScienceAlert) May 20, 2024
Odtud mohou podle odborníků pronikat až do tkání všech orgánů včetně mozku. Dostávají se dokonce i do placent těhotných žen a mateřského mléka. Nyní je nová studie publikovaná v časopise Toxicologial Science objevila i v lidských varlatech.
Tým z University of New Mexico analyzoval vzorky kůže odebrané z psích a lidských varlat. Psích, neboť naši chlupatí společníci žijí po našem boku ve stejných podmínkách a taky pro některé biologické podobnosti.
Dopad na plodnost
„Nejdříve jsem pochyboval o tom, že by mikroplasty mohly pronikat do našeho reprodukčního systému,“ řekl spoluautor studie Xiaozhong Yu. „Když jsem poprvé obdržel výsledky pro psy, byl jsem překvapen,“ dodal.
Zarazily ho ale hlavně výsledky u vzorků kůže z lidských varlat, analýza v nich totiž odhalila ještě třikrát větší množství plastových úlomků. Studie identifikovala v psích i lidských vzorcích celkem dvanáct typů mikroplastů.
Nejčastější byl ale polyethylen PVC, plast užívaný během výroby plastových sáčků a lahví. Právě on znečišťuje naši planetu nejvíce. Vyšší hladiny PVC korelovaly s nižším množstvím spermií u psů, znepokojilo vědce.
Tým nemohl provést testy množství spermií u lidských vzorků, ale obává se, že mikroplasty mohou uvolňovat chemikálie narušující tvorbu spermií. V tom případě by plastové úlomky mohly za pozorovaný pokles plodnosti ve světě.
Budou zapotřebí další studie dopadu mikroplastů na plodnost, stejně tak jejich vlivu na buňky a tkáně. „Nechceme lidi vyděsit,“ řekl podle ScienceAlert Yu. „Chceme jen vědecká data,“ dodal s tím, že se pak na jejich základě můžeme bavit o opatřeních.