Vědci vytvořili nový porézní materiál složený z klecových molekul, jež ve své struktuře zachycující skleníkové plyny. V nové studii ho označují za efektivnější alternativu k výsadbě stromů. Informují o tom The Independent a Sky News.
Globální oteplování je jednou z nejpalčivějších otázek lidstva. Svět sice prochází energetickou transformací, odklon od spalování fosilních paliv však podle řady expertů neprobíhá dost rychle a s odpovídajícím úsilím.
Čistá nula, k níž se svět zavázal, znamená stav, kdy jsou emise skleníkových plynů vyváženy jejich odstraňováním z atmosféry, na což se zaměřil mezinárodní tým vědců vedený odborníky z Heriot-Watt University ve skotském Edinburghu.
Scientists discover breakthrough material that can store greenhouse gases faster than trees https://t.co/tePSbmlSyh
— The Independent (@Independent) April 29, 2024
Podle deníku The Independent vyvinul porézní materiál, připomínající vysokokapacitní molekulární klec, schopný efektivně vázat skleníkové plyny. Vědci začali použitím standardních počítačových modelů k vytvoření trojrozměrného modelu.
Materiál se skládá z klecových molekul, a právě s pomocí počítačových modelů tým dokázal složit jednotlivé strukturální motivy do sebe jako puzzle tak, aby získal požadované vlastnosti. Nyní mu vědci říkají „klec klecí“.
Pomoci může AI
Na základě 3D modelu látku izolovali v rámci laboratorního experimentu a zjistili, že materiál skutečně dokáže efektivně pohlcovat skleníkové plyny jako oxid uhličitý (CO2) a fluorid sírový (SF6), jenž je 24 000krát nebezpečnější než ten prvně zmíněný.
SF6 může přetrvávat v atmosféře tisíce let. Slouží jako účinný izolant elektrického vedení a jeho největším producentem je Čína. I kdyby svět přestal spalovat fosilní paliva, skleníkové plyny jako SF6 budou stále v atmosféře.
Žijeme v době extrémního odlesňování a výsadba nových stromů nestačí. „Výsadba stromů je velmi účinný způsob, jak odstranit uhlík, ale velmi pomalý,“ uvedl Dr. Marc Little, spoluautor studie. „Potřebujeme tedy lidských zásah.“
Vědci tvrdí, že při výzkumu popsaném v časopise Nature Synthesis nepoužili umělou inteligenci, jež by mohla objevy nových porézních materiálů ještě urychlit. Jejich studie však měla ukázat, jak může spojení výpočetních prací a AI řešit globální krize.
„Pokud dokážete pomoci nástrojů AI předvídat rychleji a přesněji, pak skutečně můžete zvýšit rychlost objevování nových typů porézních materiálů bez nutnosti je nejdříve vyrobit v laboratoři,“ vysvětlil podle serveru Sky News Little.