Tým z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) během přeletu nad grónským ledovým příkrovem na severu ostrova objevil bývalou tajnou americkou jadernou základnu z období studené války. Podle odborníků může být nebezpečná pro životní prostředí. Upozorňují na to New York Post a Smithonian Magazine.
Tým vědců z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) prováděl monitorovací let nad ledovým příkrovem v severním Grónsku s cílem najít ledové podloží. Místo něj však objevil s pomocí radaru UAVSAR připevněném k letadlu komplex pohřbený v ledu.
Ukázalo se, že znovuobjevil americkou jadernou základnu označovanou i jako výzkumné centrum Camp Century. „Původně jsme hledali ledové podloží, místo toho na nás vykoukl Camp Century,“ cituje deník New York Post člena projektu Alexe Gardnera, podle něhož tým nejprve nevěděl, na co se dívá. Až později v prohlášení zveřejnil, že jde o jadernou základnu z období studené války.
There’s a camp under the ice! 🤯
— NASA Earth (@NASAEarth) November 26, 2024
A new radar image captured by @NASAJPL scientists during UAVSAR instrument tests reveals structural elements of Camp Century, an abandoned U.S. military base that is now buried within the Greenland Ice Sheet. https://t.co/mksKUpXA59 pic.twitter.com/NZszT5PFlI
Camp Century byla obrovská jaderná základna založená na rozlehlé síti tunelů, vybudovaná roku 1959 přímo pod nosem nevědomého Dánska, pod jehož správu Grónsko patří. Američané dánskou vládu o stavbě komplexu informovali, neuvedli ale jeho skutečnou podstatu. Oficiálně základnu vedli jako polární výzkumné centrum, kde probíhaly výzkumy, například shromažďování prvních vzorků ledového jádra.
Ledový červ
Probíhala v ní ale i přísně tajná operace Iceworm, jejímž cílem bylo připravit podzemní systém raket s jadernými hlavicemi Iceman. Střely bylo (na Sovětský svaz) možné odpalovat skrze ledovou pokrývku. Zařízení navíc bylo jedním z prvních, které čerpalo energii z přenosného jaderného reaktoru.
Základna byla uzavřena roku 1967 kvůli drsným a nepraktickým podmínkám. Americká armáda tak nechala rozlehlý areál doslova zamrznout.
Nejde o první pohled na Camp Century, expertům z JET se však podařil snímek s vůbec nejdetailnějším pohledem na jednotlivé budovy.
Komplex může být nebezpečný pro životní prostředí, varovali podle serveru Smithonian Magazine vědci z Coloradské univerzity v Boulderu. Stále se v něm nacházejí stovky tun toxického odpadu – nafty, splašků a neznámé množství radioaktivní chladící kapaliny z reaktoru.
Bývalou jadernou základnu původně zbudovanou v hloubce osmi metrů dnes pokrývá třicetimetrová vrstva ledu. Pokud roztaje, odkryje i všechen nebezpečný odpad.