Plasty jsou jedním z největších problémů lidstva. Pronikají do všech koutů planety a znečišťují souš i oceány. Jedním z řešení jsou bakterie. V nové studii popsali švýcarští odborníci mikroorganismy z Alp a Antarktidy schopné rozkládat plasty při nižších teplotách. Napsal o tom magazín Innovators.
To, že některé druhy bakterií rozkládají plasty, již není nic nového. Umělou hmotu však dokázaly zpracovat jen při vysokých teplotách nad 30 stupňů Celsia. To znamená, že během rozkladu je nutné regulovat teplotu.
Tento proces je drahý a rozhodně není šetrný ke klimatu, upozornil magazín Innovators. Expertům ze Švýcarska se však povedlo ve švýcarských Alpách a na Antarktidě najít bakterie schopné rozkládat plasty při nižších teplotách.
Scientists have found the perfect microbes that can digest plastic at low temperatures, even in the snowy Swiss Alps and the freezing Arctic regions!
— The Weather Channel India (@weatherindia) May 10, 2023
Read: https://t.co/D1TsOdUcEn
📸: NOAA pic.twitter.com/yIE8pIwDNi
Vědci odebrali vzorky devatenácti kmenů bakterií a patnácti kmenů hub v Grónsku, na Špicberkách a ve Švýcarsku v oblastech, kde jsou uloženy plasty. Ani jeden z nich nedokázal rozložit po 126 dnech sterilní vzorky biologicky nerozložitelného polyethylenu (PE).
S ostatními typy plastů si však mikroorganismy poradily. Při teplotě 15 stupňů rozložilo 56 procent druhů s pomocí enzymů biologicky rozložitelný polyester a polyuretan (PUR) a směsi polybutylen adipát tereftalátu (PBAT) a kyseliny polymléčné (PLA).
Naděje pro svět
V časopise Frontiers in Microbiology tým píše, že plast se na Zemi vyskytuje teprve krátce. Schopnost jej rozkládat proto nemohla být součástí přírodního výběru, díky kterému tyto bakterie dokázaly přežít.
Autoři výzkumu vysvětlují, že z hlediska chemie mají plasty a rostliny podobné molekuly. Díky tomu enzymy těchto mikrobů, které rozkládají buněčné stěny rostlin, biologicky rozkládají i PUR.
„Hodně nás překvapilo, že velká část kmenů je schopna rozkládat alespoň jeden z testovaných plastů,“ uvedl hlavní autor studie Joel Rüthi. „Tyto organismy mohou přispět ke snížení dopadu lidstva na životní prostředí.“
Tým uvedl, že další výzvou bude identifikace enzymů rozkládajících plasty, které mikrobiální kmeny produkují, a optimalizace procesu pro získání velkého množství proteinů. Kromě toho vědci testovali mikroby jen při teplotě 15 stupňů.
Budou tak zapotřebí další studie při dalších teplotách, aby zjistili, zda mikrobi plasty efektivněji nerozkládají při jiných teplotách.