Naši lidští předchůdci konzumovali jeden druhého kvůli živinám už před 1,45 miliony let. Prozradily to rýhy na fosilii holenní kosti, které jsou podle analýzy důsledkem řezů kamenným nástrojem. Jedná se o nejstarší důkaz kanibalismu mezi našimi předchůdci. Upozornila na to televize CNN.
Paleontoložka Briana Pobiner ze Smithsonian National Museum of Natural History ve Washingtonu studovala v Nairobi National Museum ve východoafrickém státu Keňa stopy po zvířecích kousancích na zkamenělých kostech.
Na jedné holení kosti však identifikovala jedenáct rýh odpovídajících řezům kamenným nástrojem, nikoli stopám po zubech. „Tyto řezy vypadají velmi podobně jako na fosiliích zvířat, která byla zpracována pro spotřebu,“ cituje CNN odbornici.
Nine cut marks on a fossilized shin bone suggest that ancient human relatives butchered and possibly ate one another 1.45 million years ago, according to a new study https://t.co/AgjcedTlYc
— CNN (@CNN) June 26, 2023
V tomto případě podle ní pravděpodobně nedošlo ke konzumaci masa jiného hominina (člověk a jeho nejbližší příbuzní z čeledi Hominidae) v rámci rituálu, ale za účelem získání živin. Cílené řezy potvrdila i analýza těchto signatur.
Spoluautor studie Michael Pante z Coloradské státní univerzity vytvořil 3D modely založené na formách rýh a jejich tvar prohnal databází zahrnující 898 zubů, stop po řezných ranách a ranách vzniklých během kontrolovaných experimentů.
Jeho analýza potvrdila domněnky Pobiner o kanibalismu. Celkem devět z jedenácti rýh odpovídalo řezům kamenným nástrojem. Podrobně tyto výsledky popsali odborníci v časopise Scientific Reports.
Nejstarší důkaz o kanibalismu
Všechny rýhy na kosti se orientují stejným směrem, což nasvědčuje řezům beze změny úchopu. Lidští předkové se tedy podle těchto výsledků uchylovali pravidelně či příležitostně ke kanibalismu již před 1,45 miliony let.
Jedná se tak o nejstarší příklad kanibalismu mezi lidskými předchůdci. Vedoucí výzkumu v oblasti lidského původu v Přírodopisném muzeu v Londýně Chris Stringer upozornil na jeden ještě starší případ kanibalismu.
Takové rýhy popsali vědci na lícní kosti hominina staré asi dva miliony let, objevené v krasové jeskyni Sterkfontein v Jižní Africe před více než dvaceti lety. Že se jednalo v tomto případě o řezné rány však bylo sporné.
Řezné rány v případě holení kosti ještě nemusejí nutně znamenat kanibalismus, připustila Pobiner. Nacházejí se však v místech ideálních pro oddělení masa od kosti, protože k ní zde byl holení sval připojen.
Není jasné, jakému druhu holení kost patřila. Nejprve byl jejím majitelem identifikován Australopiték východoafrický a později Homo erectus (člověk vzpřímený). Kamenné nástroje spojujeme se zrodem rodu Homo. Podle nedávných studií je ale používali už hominini.