Odmala se učíme rozeznávat dub od buku a jaký je náš jediný opadavý jehličnan. Druhů stromů je ale na světě násobně více. Vědci nyní spočítali, kolik to v rámci celého světa vlastně je. Informuje o tom agentura Reuters.
Baobaby, sekvoje, ale i třeba dračinec dračí. Vědci v pondělí představili největší světovou databázi lesů, která obsahuje více než 44 milionů jednotlivých stromů vyskytujících se na více než 100 000 lokalitách v 90 zemích světa, uvádí agentura Reuters.
Na základě získaných dat vědci spočítali, že na Zemi můžete potkat zhruba 73 300 druhů stromů. Toto číslo je asi o 14 % vyšší než předchozí odhady, uvádí vědci ve studii v Proceedings of the National Academy of Sciences.
Ukazuje se tak, že značná část stromů stále nebyla vědecky identifikována. Dle výsledků je to asi 9 200 druhů. Největší díl z nich se nachází v Jižní Americe, a to asi 4 tisíce.
Na druhém místě je Eurasie, která má 14 000 známých druhů a 2 000 neznámých, po ní Afrika s o polovinu nižším počtem neznámých druhů a s 10 tisíci známými. Severní Amerika má včetně Střední Ameriky 9 000 známých a 2 000 neznámých, a Oceánie včetně Austrálie 7 000 známých a 2 000 neznámých.
„Tyto informace jsou důležité, protože druhy stromů vymírají v důsledku odlesňování a klimatických změn a pochopení hodnoty této rozmanitosti vyžaduje, abychom věděli, co zde vůbec je, než o to přijdeme. Rozmanitost druhů stromů je klíčová pro zachování zdravých a produktivních lesů a je důležitá pro globální ekonomiku i přírodu,“ řekl dle Reuters spoluautor studie ekolog Peter Reich.
43 % druhů stromů na světě se nachází v Jižní Americe
Jižní Amerika, kde se nachází na druhy bohatý Amazonský prales, disponuje téměř polovinou všech druhů. 43 % druhů stromů na světě a největší počet vzácných druhů, přibližně 8 200 druhů, se nachází právě tam.
„Bez stromů a lesů bychom neměli čistou vodu, bezpečné horské svahy, životní prostředí pro mnoho živočichů, hub a dalších rostlin, nejrozmanitější suchozemské ekosystémy, pohlcovače přebytku oxidu uhličitého, čističe znečištěného ovzduší a tak dále,“ uvedl profesor a hlavní autor studie Roberto Cazzolla Gatti.
Dodal pro agenturu, že jsou stromy více než jen producenti kyslíku a že společnost je často považuje jen za kusy dřeva a přírodní zdroje. „Ze stromů a lesů lidstvo získává inspiraci, odpočinek, duchovno a v podstatě smysl života,“ sdělil Gatti.
Studie přinesla informace o rozmanistosti stromů, místech výskytu i jejich vzácnosti. Jiná studie již dříve uvedla, že co se týče počtu, je zde na planetě celkem asi 3 biliony stromů.