Vědci varují, že je docela dobře možné, že dojde k nové epidemii viru zika. K explozivnímu šíření může stačit jediná mutace, píše BBC.
Tato nemoc způsobila v roce 2016 celosvětovou lékařskou krizi. Tehdy se narodily tisíce dětí s poškozeným mozkem poté, co se jejich matky nakazily v těhotenství.
Američtí vědci tvrdí, že svět by se měl mít na pozoru před novými mutacemi.
Laboratorní studie popsaná v časopise Cell naznačuje, že virus může snadno zmutovat a vytvořit nové varianty.
Nedávné studie této infekce naznačují, že tyto nové varianty se mohou ukázat jako účinné při přenosu viru. A to i v zemích, které si vybudovaly imunitu, tvrdí tým z La Jolla Institute for Immunology.
Podle odborníků jsou tato zjištění, ačkoli teoretická, zajímavá. Připomínají, že hrozbu mohou představovat i jiné viry než SARS-COV2.
Virus zika se šíří kousnutím od infikovaných komárů rodu Aedes. Tento hmyz se vyskytuje v celé Americe – s výjimkou Kanady a Chile, kde je příliš chladno na to, aby přežil – a v celé Asii.
Zatímco pro většinu lidí je virus zika mírným onemocněním bez trvalých následků, pro děti v děloze může mít katastrofální následky. Pokud se matka virem nakazí během těhotenství, může poškodit vyvíjející se dítě. Nákaza způsobuje mikrocefalii (neobvykle malou hlavu) a poškození mozkové tkáně.
Snadné mutace mezi zvířaty
Vědci při svých pokusech za použití buněk a živých myší rekonstruovali, co se děje, když virus zika přechází mezi komáry a lidmi. Když zika v laboratoři přecházela mezi buňkami komárů a myší, došlo k malým genetickým změnám. To znamená, že pro tento virus bylo relativně snadné zmutovat způsobem, který mu umožnil prosperovat a šířit se, a to i u zvířat, která měla určitou předchozí imunitu vůči podobné infekci přenášené komáry zvané dengue.
„Varianta viru zika, kterou jsme identifikovali, se vyvinula do té míry, že zkřížená imunita, kterou poskytovala předchozí infekce dengue, již nebyla u myší účinná,“ uvedl vedoucí výzkumník, profesor Sujan Shresta. „Bohužel pokud se tato varianta rozšíří, můžeme mít stejné problémy i v reálném životě,“ dodal.
Prof. Jonathan Ball, odborník na viry z Nottinghamské univerzity, BBC sdělil „V poslední době jsme hodně slyšeli o rychlé evoluci a vzniku variant koronavirů. Toto je ale aktuální připomínka, že změna tvaru je společným rysem mnoha virů,“ řekl.
„Tato práce ukazuje, jak rychle může vzniknout změna jediného písmene v sekvenci genomu viru a jak výrazný dopad může mít na schopnost viru onemocnět. Viry, které sdílejí tyto změny, však nebyly často pozorovány v ohniscích nákazy, a jak autoři zdůrazňují, tyto zajímavé poznatky vyžadují důkladnější zkoumání,“ uvedl také.
Vyhodnocení nebezpečných variant
Vědci se domnívají, že se jedná o velmi důležitou otázku. „Ačkoli tato zjištění byla pozorována v laboratorních experimentech, a mají tedy svá omezení, ukazují, že existuje potenciál pro vznik variant, které mohou vzbuzovat obavy, během běžného cyklu přenosu viru zika, a připomínají nám, že je důležité sledovat vývoj virů,“ řekla Clare Taylor ze Společnosti pro aplikovanou mikrobiologii. Podle ní by mohlo být možné předpovědět, které varianty by mohly v budoucnu způsobit významné problémy, a včas zasáhnout.
Prof. Paul Hunter, profesor medicíny na University of East Anglia, uvedl, že dřívější infekce virem zika může stále poskytovat určitou ochranu proti novým variantám – jak bylo pozorováno u nového koronaviru způsobujícího covid.