Mars není pro člověka zrovna vlídným světem. Na astronauty tam čeká mnoho rizik souvisejících s tamními podmínkami. Před nimi se budou muset někam skrýt. Tým výzkumníků nyní našel devět jeskyní na povrchu rudé planety, které považuje pro tyto účely za ideální jak hloubkou, tak přístupností k místům vhodným jako přistávací plochy, píše web Futurism.
Rudá planeta astronauty nepřivítá vlídným klimatem, ale peklem. Povrch Marsu je vystaven extrémnímu slunečnímu záření a radiaci kvůli velmi tenké atmosféře bez ozonové vrstvy. Mezi dnem a nocí panují obrovské teplotní výkyvy, teploty mohou klesat až k minus 143 stupňů Celsia a povrch Marsu navíc bombardují meteority.
Jedna věc je úspěšně dopravit lidskou posádku na Mars a druhá zaručit jejich přežití v cizích podmínkách. Útočiště by však mohli najít v jeskyních. Devět takových vybrali výzkumníci z The Geological Society of America (GSA).
Will the first Mars settlers be cavemen?https://t.co/e3pgLUctMa
— Futurism (@futurism) October 31, 2022
Svůj průzkum marsovského povrchu experti odprezentovali na setkání v Denveru Geological Society of America Connects 2022. S odkazem na deník The New York Times o tom napsal server Futurism.
Těchto devět jeskyní považují vědci za ideální díky jejich hloubce a také dostupnosti od přistávací plochy.
NASA jeskyně fyzicky prozkoumat nemůže
Vědci vybrali jeskyně v katalogu Mars Global Cave Candidate Catalog. V něm se nachází tisícovky podobných útvarů. Ty na Marsu fotografuje zatím jen kamera High Resolution Imaging Science Experiment na palubě sondy Mars Reconnaissance Orbiter (HiRISE).
Při výběru se tým řídil dvěma kritérii. Jeskyně se musela nacházet asi 96 kilometrů od místa přistání, která se musí vyznačovat relativně nízkou pozicí, protože tak kosmickým sondám poskytuje více času na zpomalení při průletu řídkou atmosférou Marsu, a snímky musely mít vysoké rozlišení.
Vyšlo z toho nejprve 139 jeskyní, které tým zúžil na devět nejvhodnějších. Největší z nich má otvor s rozměry fotbalového hřiště.
Problém je, že ani jedno z vozítek na marťanském povrchu nemůže jeskyně prozkoumat, protože se nacházejí příliš daleko. Tento úkol tak zůstává kosmickým sondám na oběžné dráze Marsu a kameře sondy HiRISE.