Co může vzejít ze spolupráce vědců a výrobce piva? Pivo vyrobené z recyklované vody, napsal web Big Thing. Podle účastníků zahájení první várky chutnal alkoholický nápoj výborně. Svět trápí nedostatek vody, ten však můžeme vyřešit její recyklací.
Velkou část světa letošní léto zasáhly vlny extrémních veder a masivní požáry, což nám i připomnělo, že na Zemi se nenachází nekonečné množství vody. Ta se již v některých zemích nesmí používat pro napouštění soukromých bazénů, například ve Francii, ani k zalévání zahrádek.
Je zřejmé, že nedostatek užitkové a pitné vody pocítíme stále více. A nejen to, současné klima ovlivňuje také její kvalitu. Cestou je užívat již použitou vodu, tedy vodu recyklovanou.
We brewed beer from recycled wastewater – and it tasted great – https://t.co/UO6Ldpv2NS #FaceTheClimateEmergency #sustainability #climateenergency pic.twitter.com/3YeMer4Sk3
— Rise Up 4 Climate (@RiseUp4Climate) November 16, 2020
Odpadní voda se čistí pomocí různých technologií k odstranění patogenů. Prochází úpravou usazováním pevných látek a biologickými procesy odstraňujícími mikroorganismy. Následuje filtrace, úprava vysoce reaktivními formami kyslíku a ultrafialovým zářením.
Upravenou odpadní vodu již mnozí lidé konzumují. Jedná se o odpadní vodu, která prošla čističkou a nějaký čas se nacházela v jezerech či řekách, takzvaných environmentálních náraznících, v nichž se voda čistí přírodními procesy.
Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) také pijí vodu výrobnou technologií z odpadních vod.
Dostatek kvalitní vody však může také ovlivnit produkci oblíbeného alkoholického nápoje. Piva.
Pivo z odpadních vod
Village Brewery se věnuje řemeslné výrobě piva v kanadském městě Calgary a své síly podle webu Big Thing spojil s vědci z University of Calgary a americkou společnosti věnující se vodním technologiím Xylem Technologies.
Brewery se k výzkumníkům připojil v den známém jako Earth Overshoot Day, kdy člověk vyčerpá všechny biologické zdroje země, které v daný rok obnoví. Ten letos připadl na sobotu 22. srpna.
Brewery společně s vědci uvařil pivo z opakovaně použité vody. Minimálně v kanadské provincii Alberta jde o první takový případ.
Nejprve tým zbavil vodu patogenů, jako jsou giardia a cryptosporidia, virů, jako je norovirus a SARS-CoV-2 a parazitů způsobujících průjem. Odpadní vodu z čistírny podrobili ultrafiltraci, ozonaci, UV záření a reverzní osmóze.
Účastníci zahájení produkce první várky ochutnali nejedno pivo z recyklované vody a údajně chutnalo skvěle.
Pokud budeme moci udělat více se stejným množstvím vody či vodu použít vícekrát, snížíme tak poptávku po vodě nové. Zmírníme tak dopady stále se rozšiřující lidské populace a klimatických změn.