Vědci odhalili, že by mohla být obyvatelná planeta, u které bychom to asi nejméně čekali – Venuše. Přestože jde o nejžhavější těleso sluneční soustavy, překvapila svými podmínkami pro život.
MIT Scientists Say Life May Have Been Detected on Venus After All https://t.co/q7HqAgqyeW
— Futurism (@futurism) February 17, 2022
Venuše má trvalou teplotou 475 °C ve dne i v noci, díky čemuž je nejteplejší planetou ve Sluneční soustavě. Předčila dokonce i Merkur, jehož osluněná část dosahuje teploty i 430 °C. Až do posledních let byla Venuše kvůli svým teplotám považována za jedno z nejméně pravděpodobných míst k nalezení mimozemského života. Nyní však vědci učinili překvapivý objev. Napsal o tom Daily Star.
Životodárné mraky
Nová studie MIT ukázala, že Venuše je „obyvatelnější“, než se zdálo. Život zde může existovat díky přítomnosti specifické molekuly, která se nalézá v mracích obklopujících planetu. V roce 2020 vědci objevili důkazy o molekule fosfinu (organická sloučenina fosforu), která je součástí životních procesů. Zjištění však byla nejprve zpochybněna. Vědci diskutovali, zda nebylo chybně určeno jeho množství.
Navíc se polemizovalo o tom, jak by mohly formy života odolávat kapičkám kyseliny sírové v oblacích. Nová studie publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences však pochybnosti vyvrací s tím, že život by mohl umožnit amoniak neutralizující kyselinu.
Alien life may already exist in our solar system on ‚habitable‘ planet, claims report – Daily Star https://t.co/WoGwTklRY7
— The Security Sleuth (@Security_Sleuth) June 22, 2022
Vědci z Massachusetts Institute of Technology se domnívají, že amoniak by mohl vyvolat řetězec rozhodujících chemických reakcí. „Tento výzkum poskytuje transformativní hypotézu chemie vrstev atmosférických mraků Venuše a zároveň vysvětluje soulad planety s desítky let trvající anomálií atmosféry,“ říkají experti.
„Náš model ukazuje, že mraky nejsou jen z kyseliny sírové, ale částečně jsou složeny i ze suspenzí amonné soli, které mohou být výsledkem biologické produkce amoniaku v kapičkách mraků,“ uvádí odborná zpráva. „Život na Venuši by si mohl vytvářet své vlastní prostředí. Předpovědi tohoto modelu jsou mnohem zřetelněji pozorovatelné, než u kteréhokoli předchozího modelu a jsou snadno testovatelné,“ dodávají vědci.
Sara Seager, spoluautorka výzkumu MIT, k tomu v indy100.com řekla, že zatímco život na Zemi funguje v kyselém prostředí, díky zmiňované neutralizaci kyseliny na Venuši by šlo o prostředí zcela jiné.