Vědcům z UTHealth School of Biomedical Informatics a McGovern Medical School se podařilo nalézt možné vysvětlení, proč mnoho léků proti rakovině, které fungují v myších modelech a zabíjejí nádorové buňky, nebude fungovat u lidí.
Nová studie ukazuje, proč by mnoho léků proti rakovině mohlo být u lidí neefektivních. Studie byla zveřejněna v Nature Communications, informoval o tom server Science Daily.
Ke studii sloužily vědcům PDX-modely. To jsou modely rakoviny, jež se získávají zavedením lidských nádorových tkání do imunodeficientních myší. Tyto myši se používají, aby vložení buněk jiného druhu okamžitě nevytvořilo imunitní reakci a odmítnutí. Jsou tak vhodné k testování a vývoji léků proti rakovině.
Ve studii vědci zjistili, že v xenoštěpech (implantát z jednoho druhu do druhého) se rozsáhle vyskytují myší viry.
„Zjistili jsme, že když vložíte lidský nádor do myši, tento nádor není stejný jako nádor, který měl pacient s rakovinou,“ říká jeden z autorů studie W. Jim Zheng. Většina testovaných nádorů totiž byla ohrožena myšími viry.
Ze 184 testovaných vzorků (datasety ze sekvenování PDX vzorků) byla u 170 prokázána přítomnost myších virů. Infekce je pak spojená s významnými změnami v nádorech. Dle Zhenga by tak mohla ovlivnit PDX modely při testování léků.
„Když vědci hledají způsob, jak zničit nádor pomocí modelu PDX, předpokládají, že nádor u myši je stejný jako u pacientů s rakovinou, ale není,“ uvádí Zheng. Výsledek léčby tak vypadá slibně a vědci si mohou myslet, že léky ničí nádor, ale ve skutečnosti to v lidských studiích fungovat nebude.
Zheng doufá, že jeho zjištění změní přístup vědců k hledání způsobu ničení nádorových buněk. Aktuálně totiž dle něj probíhá 210 projektů, které se týkají modelu PDX a jsou financovány americkým Národním ústavem zdraví.