Archeologové identifikovali nového uchazeče o „pacienta nula“ černého moru. Byl to muž, který zemřel před více než 5000 lety v Lotyšsku, informuje BBC.
Podle nových důkazů chytil muž z Lotyšska úplně první variantu černého moru, vysoce infekční nemoci, kterou způsobovala bakterie Yersinia pestis. Černý mor děsil Evropu ve čtrnáctém století, kdy zde vyhladil prakticky polovinu populace. Posléze se v několika vlnách vracel a vždy po sobě zanechal miliony mrtvých.
„Zatím je to nejstarší oběť moru, kterou jsme našli,“ řekl archeolog Ben Krause-Kyora z univerzity v Kielu v Německu o ostatcích starých přibližně 5300 let. Muž starý zhruba 20-30 let byl pohřben společně se třemi dalšími v neolitickém pohřebišti nedaleko řeky Salac u severovýchodního Lotyšska, která se vlévá do Baltského moře. Pravděpodobně ale nejde o úplně prvního člověka na světě, který nemoc chytil: vědci předpokládají, že bakterie způsobující mor je stará až 7000 let.
Průzkumníci sesbírali DNA z kostí a zubů všech čtyř pravěkých lidí, a otestovali ji na přítomnost bakterií a virů. K jejich překvapení u jednoho z nich, lovce a sběrače kolem dvaceti, objevili známky morové infekce.
Báli se moru už pravěcí lidé?
„Nejspíš se nakazil od krysy, dostal infekci, a zemřel o pár dní později, možná za týden, na septický šok,“ uvedl Ben Krause-Kyora. Vědci mají za to, že se bakterie objevila už v pravěku, kdy v Evropě začalo vznikat zemědělství. Tehdy ale jen sporadicky přeskočila ze zvířete na člověka a nezpůsobovala epidemie. Až o několik tisícovek let později se začala na lidi přenášet z blech, které parazitovaly na hlodavcích. Začala pak doslova zuřit ve středověké Evropě.
Jiní vědci této teorii ale oponují a říkají, že mor naopak řádil už v pravěku, kdy v západní Evropě vyhladil mnoho obyvatel.
Lidé se mohou dýmějovým morem nakazit i dnes, případů je ale velmi málo. Infekce je v dnešní době dobře léčitelná pomocí antibiotik. Mor měl specifické příznaky. Během dvou až šesti dnů po nakažení se objevila vysoká horečka, třesavka a bolest hlavy. Později pacientům velmi otekly mízní uzliny, ze kterých při prasknutí vytékal černý hnis. Lidé většinou umírali do několika dní na celkovou otravu organismu.