Badatelé z havajské university ve Spojených státech přišli s tím, že nitro Země není pevné, ale tekuté. Dle nově shromážděných údajů by to měla být směs slinutého karbidu (ten se užívá pro výrobu vrutů a dalších vysoce namáhaných dílů), jakési měkké složky a kapaliny. Dohromady vytváří spíše kašovitou hmotu. Informoval o tom 20. září časopis Physics of the Earth and Planetary Interiors.
Geofyzici použili data ze seismických vln generovaných zemětřesením. Ze zápisu kmitání byli schopni definovat vnitřní fungování planety. Vytvořili jakýsi CT snímek Země, jaký se provádí v lékařství. Byly při tom analyzovány dvě hlavní vlny: přímočará kompresní a zvlněná smyková vlna. Každá z nich se při pohybu chová jinak.
Jak k tomuto došli? Vědci prováděli měření seismické vlny v pěti různých bodech planety na protilehlých stranách zeměkoule a v analýze dat něco nehrálo. Sekvence zemětřesení se vůbec nechovaly, jakoby by procházely koulí z pevného kovu. Poukázalo to spíše na pastovitou polotuhou hmotu, pravděpodobně z karbidu a tekutého železa.