Předpovídat dopady klimatických změn a objevovat nezmapované oblasti na Antarktidě pomůže speciálně navržený dron. Má být odolný vůči drsným povětrnostním podmínkám, které mohou ohrozit posádky průzkumných letadel, a navíc bude šetrnější k životnímu prostředí. Informují o tom BBC a Interesting Engineering.
Vědci chtějí lépe porozumět Antarktidě, aby udrželi krok s táním ledovců – procesem, jenž nebezpečně zvedá mořské hladiny. K jeho predikci je nutné co nejlépe znát topografii ledového kontinentu.
Na Antarktidě padají teploty hluboko pod hranici nuly. Z ničeho nic se tam objevuje silný vítr a bouře. Přelety konvenčních letadel jsou příliš nebezpečné pro posádky a nákladné kvůli vysoké spotřebě paliva, píše server BBC News.
Robot plane to map mysteries of wild Antarctica https://t.co/kkW82mJtJo
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 3, 2024
Tam, kam si lidé netroufnou, se proto vydá speciálně navržený dron vyvinutý společnostmi British Antarctic Survey a Windracers. Má být odolný vůči extrémním antarktickým podmínkám a snadno opravitelný v případě poškození.
Dron otestovaný v oblasti severního Walesu během silného větru a deště unese sto kilogramů nákladu až do vzdálenosti tisíc kilometrů. Přístroje včetně radaru a kamer jsou umístěny na zadní části jeho trupu a na křídlech, píše web Interesting Engineering.
Starty až ze vzdálené Británie
Dron navíc spotřebuje mnohem méně paliva – na jeden výzkumný let mu postačí deset barelů na místo 200 jako v případě letadel. Dopad vědeckých misí na životní prostředí v oblasti tak pomůže snížit. Hlavně však bude shromažďovat údaje o Antarktidě.
Bezpilotní letoun bude vystřelovat rádiové vlny, které narazí o půdu či ledovce a odrazí se zpět. Na jejich základě vykreslí dron tvar krajiny pod sebou. „Polární věda naléhavě potřebuje nové datové sady s vysokým rozlišením,“ řekl geofyzik Tom Jordan.
Když například ledový příkrov obklopuje oteplující se mořská voda, tak roztaje rychleji. Pokud se však nachází v horských oblastech, proces tání bude pomalejší, vysvětlil Jordan, který bude dron na dálku pilotovat a data odesílat do Cambridge.
Kromě toho je Antarktida neuvěřitelně rozlehlá a my spoustu oblastí neznáme. Dron, jenž má startovat nejprve z tamní základny Rothera a časem z Velké Británie, vědcům pomůže okrýt nové lokality a utvořit celistvější obraz o ledovém kontinentu.