V průběhu dne se nadechneme 17 až 30 000krát, ale většinou o tom vůbec nevíme. Dochází k tomu naprosto přirozeně. Kdy jste naposledy mysleli na nádech a výdech? Vyzkoušejte vědomé dýchání.
Pokud neprovádíte intenzivní fyzickou aktivitu, nebo nejste nastydlí, pravděpodobně dýchání nevěnujete jedinou myšlenku. Když však cvičíme jógu, dech je základní součástí naší praxe. Jsme nuceni se zaměřit na tuto tělesnou funkci, která nás udržuje naživu. Vědomé dýchání, ať už samostatně nebo v kombinaci s ásanami, nám umožňuje spojit se s naší vnitřní energií. Má mnoho pozitivních výhod pro naše tělo, mysl a ducha. Jak nám tedy kontrola dechu fyzicky a psychicky prospívá?
„Dech je život, a pokud dobře dýcháte, budete na Zemi žít dlouho.“
– známé sanskrtské přísloví
Pránájáma
Často slyšíme, jak naši instruktoři jógy mluví o práně a pránájámě, ale co to znamená a proč jsou v naší praxi tak důležité? Ze sanskrtu se „prána“ překládá jako životní síla a „yama“ znamená „ovládnout ji“. Pránájáma je tedy praxe ovládání našeho dechu.
Zapojení ovládání dechu do cvičení jógy nám pomáhá lépe si uvědomovat naše vědomí. Umožňuje dostat více kyslíku do buněk těla, tkání, nervů, žláz a vnitřních orgánů. To pomáhá zapojit břišní svaly a otevřít bránici. Pokud budete dýchat technikou hlubokého dýchání, pocítíte snížení úzkosti a stresu, zvýší se vám hladina energie a budete lépe relaxovat. Vaše mysl se uklidní, takže na negativní emoce pak nereagujete tak intenzivně.
Vědomé dýchání – ukázky technik
Existuje několik cvičení, ásan a technik pránájámy pro očištění těla a mysli. Můžete je praktikovat samostatně nebo v kombinaci s ásanami.
Vydechování
Uttanasana (předklon ve stoje) a adho mukha svanasana (pes hlavou dolů/střecha), to jsou některé z nejběžnějších ásan, při kterých se předkláníte. Jsou ideální příležitostí k očištění těla vytlačením oxidu uhličitého z plic. Hluboké výdechy pomáhají dělat trup kompaktnějším a takový výdech může prohloubit vaše předklony.
Vdechování
Ásany otevírající srdce, jako je dhanurasana (pozice luku) nebo ustrasana (velbloudí póza), pomáhají otevírat hrudník. Vzniká tím více prostoru pro naplnění plic kyslíkem. Po sérii pozic otevírajících srdce, které zahrnují hluboké nádechy, máme tendenci se cítit více energičtí. Tyto ásany lze cvičit izolovaně, abychom se lépe soustředili na dech, nebo je můžete zařadit do série cvičení.
Kapalabhati pránájáma
Pránájáma techniky jako je kapalabhati, se obvykle cvičí v sedě na podlaze s narovnanou páteří. Jedná se o techniku rychlého dýchání, která pomáhá vytlačit vzduch z plic. Stejně jako při sfouknutí svíčky, ústa rychle vydechují vzduch malým otvorem, zatímco břicho zaklapne dovnitř směrem k pupku. Pokud máte pocit, že trpíte nedostatkem energie, zkuste uzavřít svůj trénink touto energizující technikou dýchání – díky tomu se budete cítit skutečně dobití.