Začátkem týdne zasáhla velkou část Evropy extrémní vedra. Vědci varují před znečištěním přízemním ozonem. Tento plyn může mít značný dopad na lidské zdraví, přičemž jeho vysoká koncentrace na jihu Evropy souvisí s rekordními teplotami a může ovlivnit také severozápad, píše Daily Mail.
Vědci z evropské agentury pro sledování atmosféry Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) varovali před vysokými koncentracemi přízemního ozonu v Evropě, napsal deník DailyMail.
Nejvyšší koncentrace agentura CAMS naměřila při pobřeží východní Británie, v jižní Evropě, zejména na Pyrenejském poloostrově a jihu Itálie. Hodnoty přízemního ozonu zde přesáhly 200 mikrogramů na metr krychlový.
Velké hodnoty také experti zaznamenali ve Španělsku a Portugalsku, kde na následky vedra zemřelo více než 1000 lidí.
Jihovýchodní Británie, severní Francie a země Beneluxu v současnosti zaznamenávají koncentrace vyšší než 120 mikrogramů na metr krychlový.
How the UK heatwave could spark a wave of respiratory and heart illnesses: Scientists warn of very high levels of ozone pollution in northwestern Europe driven by extreme temperatures and wildfires #AirPollution #wildfires #Ozone https://t.co/rWxLbBerh6
— Respro® UK (@ResproUK) July 20, 2022
Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila limit pro osmihodinovou expozici přízemního ozonu na 100 mikrogramů na metr krychlový.
Ozon spojujeme s ochranou pozemského života před ultrafialovým zářením. Ve výšce 25 až 35 kilometrů tvoří tento plyn takzvanou ozonovou vrstvu.
Přízemní či pozemní ozon je však zdraví vysoce nebezpečný. Zvyšuje rizika respiračních či kardiovaskulárních onemocnění. Podle organizace Clean Air Alliance způsobuje přízemní ozon o jeden milion úmrtí ročně navíc.
„Vyšší hodnoty mohou vést k příznakům, jako jsou bolesti v krku, kašel, bolesti hlavy a zvýšené riziko astmatických záchvatů,“ řekl Mark Parrington z CAMS.
Přízemní ozon kromě toho může negativně ovlivňovat zemědělství či přirozené ekosystémy v přírodě.
Na jeho vzniku se podílí sluneční záření a oxid dusičitý, oxid uhelnatý a těkavé organické sloučeniny uvolňované při spalování fosilních paliv.
Extrémní rizika požárů v Evropě
Agentura CAMS sleduje také požáry, které následkem sucha a horka zachvátily část světa. S nejhorší situací se potýká jih Francie, lesní požáry však zuří také ve Španělsku, Portugalsku, Řecku a Británii.
Experti varují, že extrémní vedra zhoršují jejich rozsah a intenzitu. Čím častější a intenzivnější horka budou, tím můžeme očekávat častější a větší požáry.
High Ozon warning.
— Mana LeMons 🍋 (@SnowStormBlue) July 19, 2022
https://t.co/TLyG2qD8PP pic.twitter.com/Bv7cTnyMZt
Evropské centrum pro střednědobou předpověď (ECMWF) varuje, že velká část západní Evropy se nachází ve stavu „extrémního nebezpečí požárů“ a některé oblasti ve „velmi extrémním nebezpečí“.
Lesní požáry produkují obrovské množství oxidu uhličitého (CO2) a poškozené lesy ztrácejí schopnost jej absorbovat z atmosféry. Vzniká tak oteplovací spirála, z níž se těžko hledá cesta ven.
Jenom od června do 17. července vyprodukovaly lesní požáry ve Španělsku rekordních 1,3 milionu tun emisí uhlíku.
Lesní požáry rovněž přispívají k vysokým hodnotám přízemního ozonu.