Před virtuálním setkáním premiérů Borise Johnsona a Narendra Modi oznámila v pondělí Velká Británie a Indie nové obchodní a investiční plány. Dosáhnout mají hodnoty okolo miliardy liber a vytvořit asi 6 tisíc pracovních míst. Uvedl to server BBC. Obsahují mimo jiné investice společnosti Serum Institute of India zaměřující se na výrobu vakcín. Británie zase uvolní export ovoce a lékařských přístrojů. Jedná se o další krok k plánované dohodě o volném obchodu mezi oběma státy.
Podle slov Downing Street má nová partnerská dohoda „vydláždit cestu“ pro budoucí indicko-britskou dohodu o volném trhu. Další kroky proto budou premiéři obou států projednávat na úterní virtuální konferenci. Původní návštěvu do Indie musel britský premiér Boris Johnson zrušit napřed v lednu, kvůli vysokému počtu nakažených v Anglii. Nyní od ní naopak upustil kvůli eskalující pandemické situaci v Indii. „Ekonomické vztahy mezi našimi státy obyvatele posilují a vytvářejí pro ně bezpečnější prostředí,“ uvedl k oznámení britský premiér.
Indie tedy plánuje do Velké Británie investovat okolo 533 milionů liber, přičemž velkou součást tvoří obchod se společností Serum Institute of India. Ta podpoří klinické pokusy, výzkum a potencionálně také manufakturní výrobu vakcín. Dohody v hodnotě asi 200 milionů liber pak mají podle The Hindustan Times podpořit udržitelný růst bojující s vypouštěním oxidu uhličitého do atmosféry. Partnerství zahrnuje také uvolnění restrikcí ve vzdělávacím odvětví. Zvýšit se tak má potenciál zaměstnání britských studentů v Indii a vzájemná spolupráce na univerzitní půdě.
Po Brexitu hledá Velká Británie nové partnery. S Indií chce do roku 2030 zdvojnásobit bilaterální obchod
„Každé vytvořené pracovní místo pomůže rodinám a komunitám vzpamatovat se ze světové pandemie a podpoří britskou i indickou ekonomiku,“ uvedl dále k výhodám partnerství premiér Johnson. Indie pak ze spolupráce získá větší přístup k britskému ovoci, jako jsou jablka, hrušky či kdoule a také k lékařským přístrojům. Dostane totiž takzvané UK Certificates of Free Sale a nebude proto muset získávat speciální akreditaci pro britská lékařská zařízení putující do Indie. Obě země zároveň doufají, že se jim podaří do roku 2030 zdvojnásobit vzájemný obchod a přistoupí tak k jeho úplnému uvolnění.
Obchod mezi oběma státy má v současnosti dosahovat asi 23 miliard liber ročně a podporovat více než půl milionů britských pracovních míst. Jedním z důvodů, proč by Velká Británie chtěla utužovat obchodní vztahy s Indií je odchod z Evropské unie. Musí si totiž postupně začít hledat nové partnery a zároveň se chce obrnit proti sílící hrozbě Číny. Z toho důvodu by také Británie mohla k Indii zaujmout o něco uvolněnější postoj než v předchozích jednáních. Indie totiž bude nejspíše v budoucnu požadovat například uvolnění víz pro indické pracovníky a studenty. Taková jednání však většinou nejsou jednoduchá. Podobné investiční dohody s Indií projednávala také Evropská unie, Austrálie a Nový Zéland. V současnosti se ale jednání pozastavila.