Podle premiéra Borise Johnsona by Velká Británie neměla od roku 2035 pro výrobu elektřiny využívat fosilní paliva. Podle něj by se tím vyhnula závislosti na nestabilních cenách nebo zahraničních dovozech. Zároveň je to podle Johnsona správný krok v boji proti změně klimatu. V pondělí to uvedl server The Guardian.
Britská vláda podle jejího premiéra Borise Johnsona přikročí od roku 2035 k plánu, který „je zásadní pro ukončení závislosti Velké Británie na nestálých fosilních palivech“.
Od zmíněného data proto dle pondělního oznámení přestane při výrobě elektřiny využívat fosilní paliva, zejména zemní plyn. V poslední době totiž jeho cena stoupá a vyvolává tím mezi Brity obavy z případné energetické krize, která by je mohla potkat v zimních měsících.
Kromě nezávislosti na rychle se měnících cenách plynu a jeho dovozu plánuje Velká Británie také ulevit životnímu prostředí. Více se totiž bude soustředit na obnovitelné zdroje energie.
„S tím, jaký progres máme v energii z větrných elektráren umístěných na moři, a s tím, co dokážeme udělat s dalšími zdroji obnovitelné energie a zachycováním uhlíku, si myslím, že můžeme mít do roku 2035 kompletně čistou energii,“ uvedl pak podle serveru The Guardian k rozhodnutí Johnson.
Potřebovat ale bude Velká Británie do budoucna také jaderné elektrárny, jejichž vývoj musí proto zintenzivnit. V současnosti totiž vytváří přibližně jednu šestinu britské elektřiny. Plány na další rozvoj jaderné energie jsou však v Británii poměrně pomalé.
Boris Johnson se v prosinci loňského roku zavázal k podpoření minimálně jednoho velkého nukleárního projektu do roku 2025. Od té doby však podle serveru Al Jazeera po 10 měsíců stále vyjednává podrobnosti s francouzskou společností Electricite de France SA.
Do roku 2035 by se měla poptávka po elektřině ve Velké Británii zvýšit o třetinu
„Budeme závislí na naší vlastní čisté výrobě elektřiny, která nám navíc pomůže udržet nižší ceny,“ doplnil své oznámení britský premiér. Za loňský rok pak Velká Británie vygenerovala z obnovitelných zdrojů 43 procent své energie. Pořád je však poměrně závislá na zemním plynu, a to především v zimě. Podle odhadů by se navíc do roku 2035 měla poptávka po elektřině zvýšit minimálně o třetinu.
Kromě plánů na udržitelnější elektřinu se také Velká Británie v minulosti zavázala k zastavení využívání uhlí do roku 2024. Britský ministr pro podnikání, energii a čistý růst Kwasi Kwarteng rovněž slíbil, že v říjnu zveřejní plán pro dosažení takzvaných čistých emisí do roku 2050. Znamená to, že by země měla vykompenzovat všechny emise, které do ovzduší vypustí.