Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Informuje o tom CNN a další servery.
Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost. Opatření by se mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
„Ti fantastičtí lidé, kteří pracují v NHS, jsou přirozeně zranitelnější vůči nemocem a virům, mezi něž samozřejmě patří i covid,“ řekl Javid britské televizi Sky News. „Ale také lidé, o které se tak dobře starají, jsou přirozeně zranitelní. Proto jsou v nemocnici a jde o to, aby i oni měli ochranu, kterou si zaslouží.“
Pokud by takové opatření prošlo, budou zdravotníci už druhým sektorem, na který povinnost očkování dopadne. Od 11. listopadu budou mít očkovací povinnost všichni pracovníci v sociálních službách, pokud nespadají pod výjimky, například zdravotní.
„V pečovatelském sektoru už existuje požadavek, abyste byli očkováni. A naprostá, drtivá většina lidí, se kterými v tomto sektoru mluvím, to chce, protože ví, že to není dobré jen pro ně, ale – což je nejdůležitější – především pro lidi, o které se tak dobře starají,“ řekl Javid. „Co se týče zdravotníků, uvažujeme o tomtéž, a říkám to velmi jasně,“ dodal.
Konečné rozhodnutí by podle ministra teprve mělo padnout. 93 až 94 procent zdravotníků už má podle něj očkování ukončené.
„V sektoru péče jsme viděli, že když jsme toto opatření oznámili a poté jej stanovili zákonem – 11. listopad je jakýmsi mezním datem -, tak potom mnoho lidí udělalo správnou věc a naočkovalo se,“ řekl. „A doufám, že totéž se stane v případě zdravotníků,“ dodal.
Lékaři budou nabízet třetí dávku
Britské úřady už nyní vyzývají lidi, kteří mají nárok na třetí dávku, aby se nechali neprodleně proočkovat. Podle sobotního prohlášení kanceláře premiéra Borise Johnsona mají už třetí dávku čtyři miliony Britů. Zdravotníci budou nyní sami kontaktovat osoby, které mají nárok na tuto dávku, a budou ji nabízet.
Sedmidenní průměr v Británii je nyní necelých 47 tisíc nakažených denně. Což je pořád méně než v červencové vlně, kterou Británie zažila těsně po rozvolnění opatření. Tehdy se denní přírůstky šplhaly přes padesát tisíc denně. Tato vlna ale rychle opadla a koncem září začala opět stoupat.