Vědci vůbec poprvé získali přezkoumáním 30 let starých snímků přímý důkaz o nedávné sopečné aktivitě na Venuši. Vulkanickou činnost na povrchu planety přitom přirovnávají k té na Havajských nebo Kanárských ostrovech. Upozornila na to americká televize CNN.
Není to tak dávno, co vědci zjistili, že Venuše je vulkanicky aktivní. Nevěděli však, jak často k erupcím dochází. Přezkoumáním 30 let starých snímků teď zjistili, že sopečná aktivita na planetě se podobá té na Havajských nebo Kanárských ostrovech.
Odborníci tato zjištění prezentovali na Lunární a planetární vědecké konferenci v texaském Woodlandsu. Do tištěné formy je publikovali v prestižním časopise Science. Snímky pořídila v 90. letech sonda NASA Magellan v rámci mise VERITAS.
Magellan spacecraft images reveal volcanic activity on Venus https://t.co/bSkgBr3PnG pic.twitter.com/1KwY1owI1X
— ABC7 News (@abc7newsbayarea) March 17, 2023
Experti na nich objevili sopečný průduch v rozsáhlé náhorní oblasti, kde se nachází dvojice největších vulkánů na planetě Ozza Mons a Maat Mons. Průduch se strmými stranami a vyschlou lávou na svazích v osmi měsících změnil tvar a zvětšil se.
Na snímku pořízeném sondou v únoru měl pouze 2,2 kilometru čtverečního. Osm měsíců nato pořídila družice další snímek, na němž byl deformovaný, dvakrát tak velký průduch až po okraje vyplněný lávovým jezerem.
Záhadné dvojče Země
Hlavní autor studie Robert Herrick z Aljašské univerzity oslovil Scotta Hensleye z Jet Propulsion Laboratory spadající pod NASA a pomocí 3D mapování povrchu dvojice vytvořila několik scénářů, které měly příčinu této deformace objasnit.
„Se snímky se shodovalo jen několik simulací. Nejpravděpodobnějším scénářem přitom bylo, že v době mise sondy Magellan se na povrchu Venuše odehrávala vulkanická činnost,“ cituje stanice CNN Hensleye.
Sopky jsou podle Hensleye jakýmisi okny do nitra planety umožňující vědcům lépe pochopit, jaké faktory ovlivňují její schopnost být obyvatelným světem. Astronomové považují Venuši za dvojče Země. Společnou s ní přitom už má i geologickou aktivitu.
Planeta se jí podobá strukturou i rozměry, přesto se jedná o pustinu posetou sopečnými pláněmi s nevlídnou atmosférou. V rámci další mise bude sonda vybavená radarem tvořit její globální 3D mapy s cílem zjistit něco o složení povrchu, gravitačním poli a minulosti.