Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot. Informuje o tom web Earth.
Rachit Dubey je profesorka komunikace a kognitivní psycholožka. V roce 2020 jí zaujal článek v deníku Vox o sílící klimatické apatii ve společnosti, a to navzdory rostoucím vědeckým důkazům spojujícím globální oteplování a intenzivnější, častější přírodní katastrofy se spalováním fosilních paliv.
Climate apathy: People are adjusting to global warming too quickly https://t.co/KLxxfV0SSG #EarthDotCom #EarthSnap #Earth
— Earth.com (@EarthDotCom) April 28, 2025
Proč jsou lidé lhostejní? Dubey se rozhodla zjistit, zda spíše nepozorujeme přizpůsobivost na stále extrémnější podmínky. Ve své studii předkládala účastníkům různé typy dat o klimatických změnách týkající se fiktivních i skutečných míst. Zjistila, že veřejnost je skutečně apatická, protože si zvyká na nové extrémy a obecné grafy (třeba nárůst teplot od roku 1940 až 2020) je příliš nezajímají.
Pokud jde o efektivitu předávání informací, lhostejnost prolomí spíše informace o sezónním zamrznutí/nezamrznutí jezera než obecné grafy o globálním nárůstu teplot. Změna klimatu je tak mnohem „hmatatelnější“, vyplynulo z výzkumu.
Dát informacím osobní podtext
„Lidé se znepokojivě rychle přizpůsobují zhoršujícím se podmínkám životního prostředí,“ vysvětlila Dubey. „Když jsme použili stejná teplotní data pro danou lokalitu, ale prezentovali je drsnějším způsobem, tak to klimatickou apatii lidí prolomilo,“ dodala.
Upozornit na závažnost klimatických změn lze i informováním o tom, jak mění život v komunitách – třeba že už není možné provozovat aktivity jako bruslení nebo sáňkování, protože není led a tolik sněhu. Veřejnost to bude vnímat emotivněji.
Spojení ztráty milovaných míst a tradic může být dobrým motivátorem k zájmu o téma změny klimatu a touze prosadit změny, myslí si hlavní autorka studie Grace Liu. „Naše studie zdůrazňuje důležitost diskuse o klimatických změnách nejen z hlediska postupného zvyšování teploty, ale i konkrétních aspektů, a ukazuje, jak se život změnil,“ upozornila vědkyně.
Ona i její tým doufají, že tato zjištění inspirují ke změnám v informování veřejnosti tvůrce politik, novináře a všechny, kteří poskytují data o klimatických změnách.