Hrubý veřejný dluh federální americké vlády poprvé překonal 34 bilionů dolarů (zhruba 765 bilionů korun), což je rekordní maximum. Tyto výsledky jsou předzvěstí politických a ekonomických výzev, kterým členové Kongresu budou čelit. Ti se nyní připravují na další kolo bojů o financování federální vlády. Informují o tom AP a VOA.
Americké ministerstvo financí v noci na dneška oznámilo, že veřejný dluh federální vlády vzrostl na 34,001 bilionu dolarů, což je historické maximum. Tyto výsledky přispějí k napětí v rozděleném americkém Kongresu, píše agentura AP.
Jeho členové se chystají na další kolo bojů o financování federální vlády. Jednání začnou příští týden. Kongres se rovněž nemůže shodnout na pomoci pro Ukrajinu. Federální dluh překročil hranici 33 bilionů dolarů v září kvůli rostoucímu deficitu federální vlády.
US national debt hits record $34 trillion as Congress gears up for funding fight https://t.co/pYa2EdK4zL
— The Associated Press (@AP) January 3, 2024
Státní dluh překročil hranici 34 bilionů dolarů o několik let dříve, než se předpokládalo ještě před pandemií. Podle prognózy Rozpočtového úřadu Kongresu z ledna 2020 se tak mělo stát až ve fiskálním roce 2029.
Hrubý dluh zahrnuje i peníze, které dluží vláda sama sobě. Dluh v držení veřejnosti činí 26,9 bilionu dolarů. To je hodnota zhruba odpovídající hrubému domácímu produktu USA. Dluh, který se započítává do federálního dluhového stropu, stoupl na 33, 89 bilionu dolarů.
Dluh americké federální vlády začal růst v roce 2020, kdy pandemie covidu-19 ochromila americkou ekonomiku. Vlády tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a pak i současného prezidenta Joe Bidena si půjčovaly finance ve velkém na stabilizaci ekonomiky.
Dluh dál raketově poroste
„Washington dosud utrácel peníze způsobem, jako bychom měli neomezené zdroje,“ hodnotí kroky amerických politiků Sung Won Sohn, profesor ekonomie na Loyola Marymount University v kalifornském Los Angeles.
Následně přišla válka na Ukrajině a inflace začala prudce zrychlovat. Federální rezervní systém (Fed) musel zvýšit úrokové sazby, což vedlo k tomu, že splácení dluhu se federální vládě značně prodražilo. „Myslím, že výhled je dost ponurý,“ vyvodil z toho Sung.
Loni v červnu se republikáni a demokraté shodli na dočasném zrušení dluhového stropu, čímž se vyhnuli historickému selhání – platební neschopnosti. Tohle opatření je platné do roku 2025. Nezdá se však, že dluh zatěžuje americkou ekonomiku.
Investoři jsou zatím ochotní půjčovat federální vládě peníze, která tak může utrácet za programy bez nutnosti zvyšovat daně. Vysoké zadlužení ale může ohrozit národní bezpečnost a hlavní vládní programy v nadcházejících desetiletích, píše server VoA.
„Výhledově bude dluh raketově růst, ministerstvo financí si totiž do konce března plánuje půjčit téměř jeden bilion dolarů. Přidávat bilion za bilionem ke dluhu rok co rok by mělo být varovným signálem,“ upozornil Michael Peterson, šéf Peterson Foundation.