Evropské středisko vesmírných operací v německém Darmstadtu zveřejnilo pět snímků pořízených vesmírným teleskopem Euclid. Snímky, které jsou podle šéfa Evropské vesmírné agentury (ESA) Josefa Aschbachera „ohromující“, představují nejostřejší astronomické obrazy tak rozsáhlé části oblohy, jaké kdy byly pořízeny.
„Ještě nikdy předtím nedokázal teleskop pořídit tak dokonale ostré astronomické snímky tak rozsáhlé části oblohy a nahlédnout tak daleko do vesmíru,“ uvedla ESA. Agentura doufá, že díky těmto snímkům získá údaje o miliardách galaxií, které by mohly přispět k výzkumu temné hmoty a temné energie. Tyto dva jevy jsou pro kosmologii záhadou, ale odhaduje se, že mají zásadní vliv na celý vesmír.
Welcome to the dazzling edge of darkness!🤩
— ESA's Euclid mission (@ESA_Euclid) November 7, 2023
The first images from #ESAEuclid are here:
razor-sharp, wide & looking far into the distant Universe. A trifecta never before achieved.
Explore these 5⃣ cosmic portraits that show Euclid's full potential https://t.co/5gI7zvAaY4 and👇 pic.twitter.com/viqWrx1dQ2
Jeden z prvních snímků zachycuje kupu galaxií v souhvězdí Perseus. Snímek ukazuje tisíc galaxií kupy a více než 100 000 vzdálenějších galaxií v pozadí. Mnohé z těchto bledých galaxií dosud nebylo možné spatřit. „Jsou ještě krásnější a ostřejší, než jsme mohli doufat, a ukazují nám mnoho dosud neviditelných elementů v dobře známých oblastech blízkého vesmíru,“ řekl vědec René Laureijs z projektu Euclid.
Sonda Euclid, která je vysoká zhruba 4,7 metru a 3,5 metru široká a váží necelé dvě tuny, odstartovala do kosmu prvního července z mysu Canaveral na Floridě na nosné raketě Falcon 9 společnosti SpaceX. Její hlavní část tvoří teleskop o průměru 1,2 metru, který z jedné strany před Sluncem chrání štít.
Euclid je vybaven pozorovacími zařízeními VIS a NISP, které mu umožňují poskytovat vysoce kvalitní zobrazení ve viditelném spektru a provádět pozorování v blízké infračervené oblasti. Jeho hlavním úkolem je sestavení trojrozměrné mapy vesmíru, která má zahrnovat dvě miliardy galaxií a jednu třetinu nebeské klenby.
Mise Euclid, která je naplánována na šest let a jejíž hodnota je odhadována na 1,4 miliardy eur (asi 34 miliard Kč), by mohla přinést první poznatky vedoucí k lepšímu pochopení temné hmoty a energie zhruba po roce a půl od startu.